2017. szeptember 21., csütörtök

Miért nem szállították el a szemetet Hegyjözcsatárban?

A válasz :
"A HEGYKÖZCSATÁRIAK FIGYELMÉBE!

A Hegyközcsatári Polgármesteri Hivatal sajnálattal közli a lakossággal, hogy a borsi Reosal Szemétszállító vállalat szeméthordó járművei meghibásodtak, ezért a mai nap folyamán( csütörtök) nem ürítették ki a kihelyezett szeméttárolókat. A szemétszállító vállalat holnap azaz pénteken fogja elvinni és kiüríteni a kihelyezett szemeteskukákat!"
Forrás :Tóth Zsigmond Béla Facebook

2017. szeptember 20., szerda

IV. Liga

A 4. fordulóban született eredmények: VASKOHSZIKÁSI CSO–SZENTANDRÁSI CRIŞUL 0–1 (gólszerző: Z. Bundea 69. p. – az ifjúsági csapatok mérkőzésén: 2–1); NAGYVÁRADI EGYETEM–BORSI VIITORUL 1–4 (g.: Tegzeş 63. p., illetve Zádori Imre 25. p., Waritz 35. p., Zadori Sebastian 58. p., Gergely 86. p. – 3–1); ÉLESDI CRIŞUL– ÉRMIHÁLYFALVI UNIREA 2–4 (g.: Sg. Pop 53. p., M. Madar 70. p., illetve Foriş 6. p., 11-esből, Daróczi 72. és 82. p., Lakatos 90+1. p. – 0–1); BIHARDIÓSZEGI SK–BELÉNYESI BIHORUL CF 3–1 (g.: M. Petran 48. p., V. Gheţe 88. p., B. Praja 90+2. p., illetve G. Popa 60. p. – 1–6); FUGYIVÁSÁRHELYI SK–GYAPJÚI DACIA 1–1 (g.: Suciu 62. p., illetve Ciuciu 74. p. – 10–0); NAGYSZALONTAI OLIMPIA–MADARÁSZI SK 6–2 (g.: Sg. Ciocan 24. és 46. p., Daina 41. p., Fl. Petru 58. p., M. Selejan 73. p., Buta 79. p., illetve V. Petricău 2. p., Cr. Jurcuţ 14. p. – 9–1); VÁRADSZENTMÁRTONI CSC–SZÉKELYHÍDI SK 2–1 (g.: M. Trip 30. p., S. Ban 34. p. 11-esből, illetve Lukács 24. p. – 8–0); VASKOHI BIHAREA–MÁCSAPUSZTAI UNIREA 2–4 (g.: Bulcău 20. p., A. Vasile 90. p., illetve D. Toma 25. és 85. p., Todor 51. p., B. Laslău 84. p. – 0–1)."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com

Bérmálás Szalárdon

"Vasárnap a 16 órakor bemutatott szentmise keretében Böcskei László megyés püspök 8 fiatalt bérmált a szalárdi plébániatemplomban. A fiatalok felkészítését Kurila Gábor plébános végezte." - írja a Bihari Napló.
Forrás : pressdisplay.com

Káposztafesztivál Borson

Felvételünk egy régebbi fesztiválon készült


"Szeptember 24-én, vasárnap szervezik meg a XI. Borsi Káposztafesztivált, melynek helyszíne a helyi sportpálya. A részletes program a következő. 12.30 óra- Főzőverseny a községben működő állami és civil szervezetek, művészeti csoportok részvételével; 14.30- a biharszentjánosi Szentjánosbogár néptáncegyüttes előadása; 14.45esernyő szépségverseny; 15.15- főzőcsapatok bemutatkozása; 16.15- óriás káposzták versenye, „A legfinomabb savanyú káposzta”-verseny; 16.30- borsi Galagonyák gyermeknéptánccsoport, néptáncoktatás; 16.45- gólyalábas bohócműsor lufihajtogatással; 17.45- vándorkötény díjátadó; 18- operettelőadás: Oszvald Marika és az Operett Voices Társulat; 19- standup comedy- Benk Dénes; 20- szabadtéri mulatság-, nótázás Szőcs Lőrinc prímással és népi zenekarával. Kísérő programok: ciróka-maróka szalmabála játékkuckóban (16.15-16.45), kirakodóvásár, étel- és italfogyasztási lehetőség." - írja a Bihari Napló.
Forrás : pressdisplay.com

2017. szeptember 19., kedd

Renoválták a a tótteleki kultúrotthont

Ivanyi Ilona fényképe. 
Forrás : Iványi Ilona Facebook

"Az elmúlt hétvége ( 2017 szeptember 15-16) ismét munkával telt a tótteleki kultúrotthon körül. Rendbe tettük a kamrát kívül, belül, a nemrégen felújított kutat körbe öntöttük, lomtalanítottunk, székeket takarítottunk, főztünk. Nagyon szépen köszönjük mindazoknak akik jelen voltak, hogy a drága idejüket és erejüket ismét önkéntes munkára áldozták. Isten áldja őket és családjaikat." - írja Iványi Ilona a Facebook oldalán. 

Meg kell dicsérni ezt a kis közösséget,mert nemes célra áldozták fel a szabad idejüket.Köszönet a fotókért '

Fotók 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 

Ivanyi Ilona fényképe. 
Teljes album : Iványi Ilona Facebook

Meghívó a Hegyközkovácsi Szüreti Bálra

 Szűcs Diána fényképe.

A hegyközkovácsiak meghívnak a szüreti bálra,melyet szeptember 23-án tartanak meg.Ezt olvassuk a meghívóban :  
"Szeretettel várunk mindenkit a bálba!
Belépő ára: 10 lej +1 tombola
Tombola ára : 2lej
Zenészek : Slágerboys" 

Vass Dávid fényképe. 
 

Meghívó a Paptamási Szüreti Bálra

Toth Szilvia fényképe. 

Az alábbiakat olvashatjuk : "Szüreti mulatság Paptamásiban!
Sok szeretettel várunk mindenkit a bálba! Helyszín: Paptamási kultúrotthon.A talpalávalót a Retro Band biztosítja!
Büfé biztosítva!
Belépés ingyenes!" 

Lemaradva a II. Hagyományörző Szüreti Délutánról

Szabó Kinga fényképe. 

Lemaradtam a siteri II. Hagyományörző Szüreti Délutánról.Hozzá kell szoknom ahhoz a tényhez,hogy "zajlik az élet" a Bihari Hegyközben.Ez azt jelenti,hogy figyelemmel kell kísérni az eseményeket,mert valami mindig történik.Köszönet a szervezőknek,és azoknak is akik segítik, közreműködnek a sikeres események szervezésében.

Lehet elkerüli a figyelmemet egy esemény,ezért kérem ,figyelmeztessen. Előfordulhatnak technikai és más okok ,melyek miatt nem jelenik meg a blogban.A Facebookon sok eseményt találhatunk,ossza meg velünk. Köszönet '

Hegyközcsatáriak a Vizsolyi Biblia nyomában

Az egyik Tokaj-hegyaljai szőlőskert a falu határában 
Az egyik Tokaj-hegyaljai szőlőskert a falu határában

"Szeptember 2-án egy élménydús kiránduláson vettek részt a hegyközcsatáriak, a honismereti, történelmi, egyháztörténelmi kirándulásokat kedvelő baráti társaság tagjai. Elsőként a szépséges Diósgyőri várat keresték fel, megcsodálva a középkori erődítményt." - írja Tóth Zsigmond a Bihari Naplóban.Teljes cikk :

"Majd Károli Gáspár gönci lelkipásztor, a Vizsolyi Biblia szülőatyjának nyomdokaiba léptünk, megismerkedve Vizsoly és Gönc településekkel. A kakasok még aludtak a falvakban, amikor a szalárdi Otgaby autóbuszai behajtottak Hegyközcsatárba, hogy felvegye a kirándulókat és elindulhasson velünk az anyaország irányába. Még sötét volt, amikor átléptük az államhatárt, hogy ne csak lelkületileg, de a valóságban is ott legyünk a magyar történelem, egyháztörténelem eseményeinek egyes helyszínein. Kicsit szomorkásan indult a nap, hiszen alig indultunk el máris elkezdett az eső cseperegni, az indulási jókedv alább hagyott, nem sokáig, hiszen ahogy haladtunk észak felé az eső felhők kezdtek eltűnni, elő-elő bukkantak a Nap melengető lágy sugarai. A kényelmes buszokkal hamar odaértünk a Diósgyőri vár falai alá, amely a Szinva-patak völgyéből kiemelkedő szikladombra épültek. Anonymus a 13. századi Névtelen krónikás említi, hogy itt már a honfoglalás idején állt egy földvár, amelyet 1241 körül a tatárjárás idején pusztíthattak el. IV. Béla király a tatárjárás után kedvelt hívének, Ernye bánnak adományozta a helyet. Ernye bán fia, István nádor volt az első, ovális gyűrűvel övezett, két kerek toronnyal ellátott kővár építtetője.A virágzó középkorban a „Lovagkirály”-ként emlegetett Nagy Lajos (1325-82) 1364-ben nagy birtokrészt csatolt a várhoz, a nemzetségi vár helyén pedig itáliai és dél-francia mintára pompás, négy saroktornyos, gótikus várkastélyt építtetett. A falakat körülölelő vizesárokkal, négy hatalmas, bevehetetlennek látszó toronnyal, a tornyokat összekötő emeletes lakosztályokkal valamint a korabeli Közép-Európa legnagyobb lovagtermével Diósgyőr vára az ország legszebb és legpompázatosabb erődítménye volt.

Királyi székhely
Buda, Visegrád és Zólyom mellett Diósgyőr királyi székhelyként akkoriban vált jelentőssé, amikor Lajos a lengyel királyi trónt is elfoglalta. A vadban gazdag bükki erdők szélén fekvő várkastély évente több hónapon át Lajos király kedvenc tartózkodási helyeként szolgált, ahová saját udvartartásával együtt gyakran elkísérte a két királyné is, édesanyja és hitvese. Lengyel királlyá való koronázását is Diósgyőrben ünnepelte Nagy Lajos, majd itt töltötte ugyanazon év karácsonyát. A Diósgyőri vár falai között olyan fontos politikai események is zajlottak, mint 1381-ben a király velencei háborúit lezáró turini (torinói) béke ratifikálása. A béke külön rendelkezéseként Velence arra is kötelezte magát, hogy függősége jeléül minden vasár- és ünnepnapon a Szent Márk téren felvonja a magyar király lobogóját. A bükki vadászatok fénykora szintén erre az időszakra tehető. Nagy Lajos idejében szarvas, őz és vaddisznó mellett medve és bölény is élt a bükki rengetegben. A várban tartózkodó fényűző udvartartás ellátását nagyszámú vadász, solymász, íjász és pecér (kutyavezető) segítette. A várban külön termeket alakítottak ki a felújítás alkalmával, ahol az idelátogató kellően betekinthet az elmúlt évszázadok történelmébe. Megtudtuk továbbá, hogy a Diósgyőri vár a királynék jegyajándéka volt. Lajos király halála után Diósgyőr a továbbiakban a királynék javadalma volt. A mohácsi csatavesztésig (1526) hat királyné – köztük Mátyás felesége, Beatrix – jegyajándékba kapott vidéki rezidenciájaként szolgált: ezért is emlegették akkoriban Diósgyőr várát „a királynék jegyruhája”-ként. Mátyás király és Aragóniai Beatrix idejében tovább folyt a vár reneszánsz stílusban történő díszítése. Utolsóként Habsburg Mária, II. Lajos (1516-26) felesége volt királynéi birtokosa a várnak.

Zálogos birtokosok
A mohácsi csatavesztés után a vár zálogos birtokosok kezére került. Balassa Zsigmond birtoklása idején még történtek erődítési munkálatok, de hamarosan megkezdődött a 300 éven át tartó pusztulás. A XIX. századi festmények, fotográfiák már csak romokat mutatnak, a táj csodálatos szépsége azonban mit sem változott. A diósgyőri naplemente ihlette a tornyok alatt megpihenő Petőfi Sándort „Alkony” című verse megírására. Több nekibuzdulás után 1962-ben Czeglédy Ilona régész vezetésével kezdődött az a tíz éven át tartó feltárás, amelynek eredményeként rom állapotában került konzerválásra a Diósgyőri vár. Alig derékig ért a Diósgyőri vár, amikor 2013-ban a Diósgyőr-Lillafüred komplex kulturális és ökoturisztikai fejlesztése projekt keretében arra vállalkoztak, hogy a vár teljes épületrészeit rekonstruálják. A műemlékvédelemben úttörőnek számító vállalkozásnak az volt a célja, hogy a vár minél többet eláruljon a történelméről, azokról az uralkodókról, eseményekről, emberi sorsokról, amelyek falaihoz kötődnek, tudtuk meg a helyszínen. Mindezek ismeretében indultunk útra a Diósgyőrtől alig 55 kilométerre, a Hernád völgyében fekvő Vizsolyba, ahol az előzőleg egyeztetéseket követően már vártak bennünket. Idegenvezetőnk a nyugdíjas Czentár Ilona tanárnő önkéntesként dolgozik a Vizsoly – Református Betlehem látogatóközpontban, nagyon sok ismeretekkel látott el bennünket, elmondta, hogy a település királynéi német telepesek ispánságának székhelye volt. Neve, feltételezhetően a német Visili személynévből származhat.
A középkorban nagyobb jelentőségre tett szert, annak köszönhetően, hogy közel feküdt a Kassa, Lengyelország és Oroszország felé vezető úthoz, tulajdonképpen a településen haladt át. 1300 körül Amadé nádor törvénykező helye lett, 1322-től pedig Drugeth Vilmos nádor és bírája Perényi Miklós is itt ítélkezett az alája tartozó hét vármegye ügyeiben, és itt vívták meg a perdöntő gyalog- és lovas párbajokat is, és olykor itt tartották a megyegyűléseket is. A legnevezetesebb esemény, ami a községhez kapcsolódik, Károlyi Gáspár magyar nyelvű teljes bibliafordításának kinyomtatása a vizsolyi nyomdában 1590-ben. Károlyi Gáspár Göncön volt tiszteletes és munkatársakkal dolgozott a Biblia fordításán. A falu birtokosai ekkor Ecsedi Báthory István szatmári és szabolcsi főispán, később országbiró, és felesége Homonnay (Drugeth) Euphrosina voltak, akik Mantskovits Bálint könyvnyomtató segítségével 1588-ban itt Vizsolyban alapították meg Magyarország egyik legrégibb könyvnyomdáját, abból a célból, hogy abban a Károlyi Gáspár gönci prédikátortól fordított bibliát nyomtassák. Ez időtájt itt Göncön volt tanuló Szenczi Molnár Albert is, aki gyakran hordozta Károlyi Gáspártól a nyomdába és onnan vissza a kéziratokat és korrekturákat. A látogatóteremben néhány lelkes fiatal, akik a csoport tagjai voltak, az akkori kor nyomdászruháját magukra öltve kipróbálhatták, hogyan is történt a Biblia nyomtatása 427 évvel ezelőtt, amelyet ajándékba haza is hozhattak.

Református templom
A múzeumból a református templomba vezetett utunk, előbb a templomkertben álló öreg diófa árnyékában, majd a templomban folytatódott Czentár Ilona tanárnő történelemi és egyháztörténelmi órája. Elmondta, hogy a vizsolyi református templom három nagyobb téregységre – toronyra, hajóra és szentélyre – oszlik. Négyzetes alaprajzú tornya a nyugati homlokzat előtt emelkedik, a szentély pedig önmagában is egy többsejtű térrendszert alkot. A szentélynégyzethez egy keskenyebb meghosszabbítás és egy még keskenyebb félköríves apszis csatlakozik. A zömök torony háromemeletes. Földszintjét három oldalon nyitott, csúcsívvel tagolt előtér képezi. Az alsó két emeleten lőrésszerű, a harmadik emeleten már csúcsíves ablakok vannak. A hajóba a toronyaljból nyíló ajtón át juthatunk, a hajó déli oldalán lévő korábbi bejáratot befalazták. A hajót sík mennyezet fedi, megvilágítást déli irányból, négy keskeny, csúcsíves ablakon át kap. A terület betelepüléséből és az épület formai kialakításából következtetve a 12. század legvégén, esetleg a 13. század elején kezdhették építeni, de 1220-ban már állnia kellett, mert abban az esztendőben „Igyházasvisl”-t is említenek az oklevelek.

<p>A csoportunk nyomdászinasa az idegenvezetőnk segítségével kinyomtatja a Biblia első oldalát</p><p />
<p>A féltve őrzött eredeti Vizsolyi Biblia, amelyet néhány éve elloptak</p><p />
<p>A templom falán található freskókról magyaráz Czetnár Júlia idegenvezetőnk</p><p />
<p>A Vizsoly Református Betlehem múzeum főbejárata</p><p />
<p>A vizsolyi református templom mennyezetén lévő egyik kazetta tartalma magáért beszél</p>
<p>A vizsolyi Bibliát Hungarikummá nyílvánították</p>
<p>A vizsolyi református templomkertben hallgattuk idegenvezetőnk lelkes magyarázatát</p><p />
Később az eredetileg kisméretű templomot bővítették a mai hajóval és a toronnyal. A templom típusa (egyhajós, homlokzati tornyos, nyugati karzattal, síkmennyezettel), gótikus részletformái (bordaprofil, mérvű). Szintén ekkor, vagy a következő évtizedekben épült a szentélynégyzet déli oldalára a sekrestye, melynek alapjaira 1942-ben ásatások során bukkantak. (Folytatjuk)"
Forrás : biharinaplo.ro 
Olvasható : erdon.ro

"Itt szeretném megköszönni mindenkinek az egész kiránduláson a fegyelmezett hozzáállást, az Otgaby busztársaság autóbusz vezetőinek a higgadt és türelmes vezetést, a Diósgyőri vár menedzserének Tisza Hajnalkának csoportunkkal való figyelmes fogadtatást, a Vizsolyi Református Egyházközséghez tartozó Múzeum összes munkatársának, különösképpen Molnár Imréné Editkének és az ottani önkéntes idegenvezetőnknek Czentár Júlia tanárnőnek a szívélyes fogadtatást és idegenvezetést, a Gönci Református Egyházközség lelkipásztorainak, Nt. Csomós Józsefnének a határon túlról érkezett testvérekkel tanúsított kedvességet, illetve a fogadásunkkor éppen szolgálatot teljesítő Nt. Jánvári Bélának, akitől hallhattunk a Gönc és a gönci egyházközség történetéből, a Gönci Károli Gáspár Múzeum fiatal tárlatvezetőjének, aki elmondása szerint mi voltunk itteni munkahelyének első csoportja, akit végig vitt a múzeumi termeken.
Illesse köszönet Talpos Maria asszisztensnőnket, aki 35 éve dolgozik a helyi családorvosi kabinetben, és elkísérte a két busznyi kiránduló csoportunkat a mintegy 600 kilométeres utunkra, ha netalán valakinek sürgősségi ellátásra lenne szüksége, pedig náluk éppen házfelújítás van. Nem véletlenül hagytam a köszöntések végére Nt. Miklós Csaba Péter lelkipásztorunkat, aki családjával együtt, annak ellenére, hogy nem tudtak velünk jönni, mindenben a segítségünkre voltak, hiszen ő készítette, festette azokat a szép magyaros és helyi jellegzetességű motívumokat azokra a tányérokra és pálinkásüvegekre, amelyeket ajándékként vittünk magunkkal. Tiszteletes úr köszönjük szépen!!! Köszönet mindenkinek, aki bármivel hozzájárult a sikeres kirándulásunkhoz.
"
Forrás : Tóth Zsigmond Béla Facebook

 

Meghívó a hegyközújlaki szüreti mulatságra

 

A hegyközújlakiak meghívnak a szeptember 23-i szüreti mulatságra, melyet 21 órai kezdettel a Hegyközújlaki Kultúrházban tartanak meg.
Jó szórakozást '

Hegyközszáldobágyi szüreti mulatság

A táncosok Gavrucza Tiborral és Szebeni Sándorral  
A táncosok Gavrucza Tiborral és Szebeni Sándorral

"Örömteli nap köszöntött a száldobágyiakra, szombaton újból hívogatni indultak a fiatalok szüreti bálra." - írja Tarsoly Normen a Reggeli Újságban.Teljes cikk :

"A száldobágyi református templomba vonultak a szüreti táncosok a tizenegy órai harangszó hallatán, ahol id. Gavrucza Tibor lelkipásztor tartott istentiszteletet, ő Kelemen István lelkészt helyettesítette, aki egészségügyi gondok miatt nem tudott szolgálni.
Hegyközújlakon is hívogattak
Hegyközújlakon is hívogattak

Nem megszokott, hogy egy szüreti mulatságot istentisztelettel kezdjenek, Gavrucza Tibor ezért feltette a kérdést, hogy mi köze a templomnak az szürethez, a borhoz? Válaszában elmondta, hogy a szőlő a hegyközi embernek egy szent dolog, a legnehezebb időkben is, amikor a magántulajdont államosították, akkor is talált rá a hegyközi ember módot, hogy bort készítsen, ami földet meghagyott még számára a karhatalom, azt újraültette szőlővel, ha kellett egészen a lakóháza tövéig. Az istentiszteleten imádkoztak a fiatalokért, hogy Isten kísérje végig a hívogatásuk és Kelemen István száldobágyi lelkipásztor mihamarabbi felépülésért.
A legfiatalabb páros, Bodea Bianca es Petri Patrik
A legfiatalabb páros, Bodea Bianca es Petri Patrik

A déli harangszó idején feldíszítették a gyerekek a szekereket, majd elindultak hívogatni a fiatalok. Az első táncukat a száldobágyi kultúrház előtt járták el, majd a tíz párból álló csapat elindult Hegyközújlak irányába, onnan Hegyközpályi fele mentek tovább és Hegyközszáldobágyon fejezték be útjukat este nyolc körül. A hívogatatókat közel húsz helyen fogadták. Az táncosok szekéren utaztak és elkísérte őket négy lovas is, egy száldobágyi lovasiskola növendékei, közülük Izsáki Gyula huszárruhában vágtatott a menet élén. A megállók alkalmával Almási Tamás olvasta fel a hívogatás szövegét, majd táncoltak a párok, a legfiatalabb páros Bodea Bianca és Petri Patrik volt, ők mindketten kilenc évesek. A táncosokat mintegy másfél hónap áldozatos munkával Balog Ernesztina készítette fel. A szülők meleg vacsorával várták a hosszú útról visszatérő gyermekeiket. Este megkezdődött a szüreti mulatság a száldobágyi kultúrházban, ahol Szebeni Sándor, Hegyközpályi község kinevezett polgármestere, a rendezvény védnöke köszöntötte a jelenlévőket. Ezt követően a népes közönség előtt eltáncolták éjféli táncuk a fiatalok. A visszatapsoláskor egy különleges koreográfiájú talicskás tánccal lepték meg a jelenlévőket, amely nagy örömöt szerzett a közönségnek. Végezetül a gyerekek köszönetüket fejezték ki felkészítőjüknek és a szüleiknek, majd elkezdődött az önfeledt mulatozás, amely egészen a hajnali órákig tartott."
Képek és szöveg: Tarsoly Normen

Forrás : reggeliujsag.ro 

A Bihari Naplóban megjelent egy cikk a hegyközszáldobágyi szüreti mulatságról,melyet Dérer Ferenc írt.
Hegyközpályi Paleu fényképe.  

2017. szeptember 17., vasárnap

Képes beszámoló a hegyközszáldobágyi szüreti bálról

Jó időben, jó hangulatú szüreti bál volt Hegyközszáldobágyon. A képes beszámolóból azt láthatjuk, hogy a szüreti bálra hívogatókat vendégszeretettel fogadták Hegyközpályiban, és Hegyközújlakon. Nézzük a Hegyközpályi Paleu Facebook oldal fotóit!































Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe. 
Hegyközpályi Paleu fényképe.