2014. március 30., vasárnap

Hegyközszentimre

Hegyközszentimre falu Romániában, Bihar megyében.

Fekvése

Bihar megyében, Az érmelléki hegyek alatt, a Berettyó folyó jobb partján, Szentjobb-tól nyugatra fekvő település.

Története

A település és környéke ősidők óta lakott hely volt. Határában gyakran találtak kő- és bronzkori leleteket.
1332-ben Villa sancti Emerici néven írtak róla a korabeli oklevelekben.
A falu Monostor nevű dombján állt Szent Imre apátsága, melyről Báthory András váradi püspök is említést tett egy 1340-ben kelt oklevelében.
A XIII. század végére a monostor már hanyatlásnak indult, mivel a települést ekkor már csak szerény kis községnek írták le.
1526-ig a váradi püspök volt a település földesura.
1666-ban már több birtokosa is volt. Itt volt birtokos Lónyai Anna, Rhédey Ferenc, I. Apafi Mihály fejedelem is.
1667-től 1712-ig a debreceni református főiskola, majd a váradi püspök birtoka volt.
1910-ben 1236 lakosából 1233 magyar, 3 román nemzetiségű volt.
Hegyközszentimre több ütközetnek,harcnak is színhelye volt:
A faluban lévő Kis- és Nagybocskay dűlők nevéről fennmaradt az a hagyomány, hogy ott Bocskay Fejedelem hadai táboroztak.
A falu határában más, történelmi emlékeket hordozó dűlönevek is vsnnak: Koppány (Koppány kútja? - pogány szertartások tartására alkalmas, eldugott helyen!), Akasztófa-domb (a Berettyó völgyének nagy területéről látható dombél, a Biharvajda felé eső határrészen).

Nevezetességek

  • Református templom - 1787-1789-ben épült.
  • Ásványvíz - az "ÉLET VIZE" ártézi kútból, 140 méter mélységből, erősen szénsavas, ásványi sókban gazdag, a környék lakosai által kedvelt, jóízű ásványvíz tör elő, bőségesen, kiapadhatatlanul, már több mint hét évtizede.
Forrás : hu.wikipedia.org

Hegyközszentimre,Erdélyben,Bihar megyében,Nagyváradtól 30 km-re fekszik,önkormányzatilag Szalárd községhez tartozva. Magyarajkú település,amelyik nemcsak festői környezetben terül el,de sok látnivalót is kinál az idelátogatónak.Van várromunk,halastavunk,erdőnk, nem is egy,van egy gyógyvizű ártézi kút a falu központjában,nagyon szép a református templomunk és a falu szélén lótenyészet működik.
 Szentimre cégére,a szentimrei bor.Amerre csak járunk,szőlőskertek fekszenek és az idelátogató nem kerülheti ki a pincesort,ahol a gazdák finom borral fogják kínálni.Van egy általános iskolánk,óvodánk,művelődési házunk.Van három vegyesboltunk,egy kocsmánk és két kávézónk,bárunk,ahol nem csak jó kávé és italok kaphatóak,de az egyikben internetklubb ,míg a másikban biliárd szalon is működik. Ennyit pár szóban Szentimréről.a honlapon igyekeztem mindent leírni,bemutatni a Partiumnak,ezt az alig ismert gyöngyszemét,amit pusztán féltésből rejtett a Jó Isten,kicsit a háta mögé.
Teljes cikk : szentimre.mindenkilapja.hu

Emődi Tamás: Hegyközszentimre

  Emődi Tamás: Hegyközszentimre 

A Hegyközszentimrei Református Egyházközség Kiadványa 

Részlet a könyvből: "Hegyközszentimre az Érés a Berettyó völgye közt kinyúló dombvonulat alján fekszik, ott, ahol utóbbi folyó kifut az Alföldre.Forrás : antikvarium.hu 

 

Ősidők óta lakott hely, határában kő- és bronzkori leleteket találtak.
1332-ben említik előszöt, ekkor Villa sancti Emerici néven írtak róla. A falu Monostor nevű dombján állt Szent Imre apátsága, amely a 13.század végére már hanyatlásnak indult, mivel a települést ekkor már csak szerény kis község volt.
Hegyközszentimre több ütközetről is híres, itt ütköztek meg a 12. század végén Pál országbíró fiai és és IV. László király, a 15. században a Tamásfiak és Károly Róbert, a 17. század elején pedig Bocskai István hadai szorították itt a Berettyóba az ellenséget.
Forrás : utazzerdelybe.hu

Hegyközszentimre első írásos említése: 1332: Villa sancti Emerici. Nevét a magyar Szent Imre hercegről kapta. Kora Árpádkori település a Berettyó jobb partján. A XII.-XIII. században monostora volt: Szent Imre Apátsága. A monostor a tatárjárás után hanyatlásnak indult, a település a Nagyváradi Püspökség birtoka lett, földesura a váradi püspök. Közelében több jelentős ütközet is volt, a XIII. században IV. (kun) László ill. Pál országbíró és fiai között, a XIV. század elején Károly Róbert győzte le itt a Tamás fiakat, 1604-ben Bocskai István fejedelem hadai szorították a Berettyóba a habsburg császári csapatokat. Határában "jellegzetes" helynevek, dűlőnevek őrzik múltunkat: Koppány kútja, Akasztófa-domb, stb. A kis 600 fős falucska ma is magyar lakosságú.
 
 

 
 
Forrás : erdely-szep.hu 

Szentimre falvak találkozója megnézhető a facebook.com-n 

100 4646.jpg 
100 4648.jpg 
100 4653.jpg 
100 4654.jpg 
100 4657.jpg 
100 4662.jpg 
100 4665.jpg 
Teljes album megnézhető a htsoltszentimre.fw.hu-n 

 
Hegyközszentimre az I. katonai felmérésen. Jól látható egy malom és Adorján várának romja (Rudera) a képen. A térkép részletességére jellemző, hogy külön színnel jelöli a fa illetve kő házakat, hidakat. Forrás : vakond.hu 

Szentimre Sintimreu 

Szentimre Sintimreu 



 Forrás : panoramio.com 


http://users2.ml.mindenkilapja.hu/users/szentimre/uploads/lovaskocsi.JPG
  

 Forrás : szentimre.mindenkilapja.hu  

 

 

Szili Katalin  Hegyközszentimrén


 

Szent Imre Milleniumi Emlékév - Felvonulás 

 

Szent Imre Milleniumi Emlékév - Istentisztelet


 

Szent Imre Milleniumi Emlékév - Koszorúzás


 

Szent Imre Milleniumi Emlékév - Alapkőtetétel



Szent Imre Milleniumi Emlékév - Szabadtéri műsorok


 

Szent Imre Milleniumi Emlékév- István ,a király - rockopera

Az albumok megnézhetők a salard.ro

 

Nézzem meg Hegyközszentimrét a Google Streeet Viewen a instantstreetview.com-n '

 

 

Térképen 

 




Fotók Hegyközszentimréről a Google Street Viewen




















Személyigazolvány csere lehetőség Hegyközcsatárban

Kicserélhetik a személyigazolványukat a Hegyközcsatár község lakói április 15-én kedden fél egytől fél négyig.
Forrás : Hegyközcsatár Facebook
Forrás : Hegyközcsatár Facebook

Bihar megye térképe (1912)

Bihar megye térképe 1912-ben.Tervezte Gönzcy Pál.Forrás : biharkutatas.hu -
Orendt Mihály



2014. március 29., szombat

Faluturizmus Hegyközcsatár és környékén ?

Forrás : facebook.com 
Január közepén a Nagyvárad-i Egyetem gondozásában, megjelent ,,Új felfedezések az öko és a faluturizmus terén, Hegyközcsatárban. A könyv részletesen tárgyalja azon értékeinket, melyek sikeresen hozzájárulnak a falu fejlődéséhez. A szerzők: Dincă Iulian, Herman Grigore Vasile, Sztankovics Gyula. Forrás : facebook.com 


Faluturizmus Hegyközcsatár és környékén?Bárcsak a könyv segítséget adhatna a helybelieknek ...Ha mások megoldották,akkor a csatáriak is megtudják oldani ...

Vitályos Barna ,polgármester válaszát idézve,azt lehet mondani hogy a faluturizmus nem egy álom a csatáriaknak ,hanem a közeljövő egyik kihívása lehet.
Pár évvel ezelőtt a polgármesteri hivatal és a nagyvaradi egyetem egy szerződést kötött annak erdekeben hogy szakemberek, hangsúlyozom szakemberek vegezzenek felmérést a Hegyköz turisztikai helyzetének a felterkepezeseben. Több mint 40 egyetemista jarta hónapokig Hegyközcsatar kozseg falvait es egy nagyon komoly tatanulmány készült el, termeszetesen ennek az összes költségét az önkormányzat vallalta magára es erre pályázati uton kaptunk kisebb nagyobb támogatást .Maga a tanulmany jelentette az alapot a könyvhöz amiert kulon köszönök Sztankovics Gyulának aki koordinátor szerepet is vállalt , a könyv annyira részletes és komoly , hogy a magyar fordítás sokkal nehezebben működik mint ahogyan gondolnank de remélhetőleg ebben az évben az is elkészül.Igen van elképzelés a turizmus irányában de addig meg nagyon sok a munka a telepuleseken: utak,infrastrukturális beruhazasok es meg sorolhatnam,a legfontosabb az emberek nyitottsaga ez irant. A"Recept" konyv elkészült mostmar csak az alapanyagok hiányoznak es az akarat a lakosság részéről is várunk minden építő ötletet amely beinditja ezt a folyamatot mert van benne fantázia .A három szerző munkalya kifogástalan, külön köszönet érte .Nyitottak vagyunk minden jo otletre, civil osszefogasra annal is inkabb mivel a Polgármesteri Hivatal jelenlegi teljeskoru felújítás alkalmaval egy turisztikai iroda is helyet kap az epuletben .Forrás : facebook.com

Honlap Nagyvárad vonzáskörzetéből

"Szeretném figyelmetekbe ajánlani a Nagyvárad közeli Bihari Hegyközt egy honlap segítségével. A honlapot egy Debrecenben élő, egykor a Bihari Hegyköz központjából, Hegyközcsatárból elszármazott Bihar-kutató, író, publicista üzemelteti, szerkeszti. A weblap internetes linkje: www.hegykozcsatar.lapunk.hu/. Ez a Kőrös és a Berettyó folyók közén található tájegység nagy többségében még ma is magyarok lakta terület. Ezek között a dombok között egy vendégszerető, barátságos, nagy többségében mezőgazdasági munkákkal, szőlőtermesztéssel és egyéb földműveléssel, kapcsolatos tevékenységgel foglakozó nép éli mindennapjait." - olvasható a nagyvarad.net hirdetésben.Teljes hirdetés elolvasható a nagyvarad.net-n '

Kattintson a hegykozcsatar.lapunk.hu- ra '

2014. március 24., hétfő

Biharvajda

Biharvajda falu Romániában.
Biharvajdai tmplom.jpg
 A biharvajdai templom

Fekvése

Bihar megyében, az Érmelléki hegyek alatt a Berettyó és a Székelyhidi vasútvonal mentén fekvő település.

Története

Biharvajda nevét az írott források 1285-ben említik először.
Az 1300-as évek elején püspöki birtok volt.
1475-ben a korabeli oklevelekben nevét Woywoda néven írták.
Az 1800-as évek első évtizedeiben a Dobozy család volt a település birtokosa, aki a faluban két kúriát is építtetett.
Az 1900-as évek elején pedig Beck Henrik-et írták a település nagyobb birtokosának.
Biharvajda a trianoni békeszerződés előtt Bihar vármegye Szalárdi járásához tartozott
Az 1913-as népszámláláskor 765 lakosából 733 magyar, 31 román volt, ebből 42 római katolikus, 645 református, 40 görög ortodox volt.
A falu Bihardiószeg községéhez tartozott, egészen 2003. április 14-éig, amikor Biharfélegyháza önállósult, és hozzá csatolták Biharvajda és Félegyházi Újtelep falvakat.
Cimer-biharvaj.jpg

Nevezetességek

  • Református temploma - régi, egyes részei még az ősi egyházból valók. Valószínűleg a 12. században, de mindenképpen a tatárjárás előtt épült. Ennek a korai templomnak a bővítése,a 13. század folyamán folytatódott. A ma álló templom felépítésére 1807-től kezdve gyűjtöttek pénzt a hívektől, de a munkálatok évtizedekig elhúzódtak. A templom 1999 karácsonyán a lángok martalékává vált.Az újjáépítô munkához 2000. június 1-jén fogtak hozzá, így egy év múltán június 4-én ismét megszólaltak az új vajdai harangok.
Forrás : hu.wikipedia.org

Térkép



Református templom

A biharvajdai református templom egyediségét az adja, hogy 19. századi falaiban egy ritka térelrendezésű románkori rotonda maradványait őrzi.

1285. évi első okleveles említésében plébánosa, Illés, a váradi káptalan kiküldötteként jár el egy a Gutkeled nembeli Kis Kozma kágyai birtokát sújtott hatalmaskodás perében. Hasonlóképp káptalani kiküldötti minőségben szerepel Fülöp nevű papja 1300-ban. Az 1291–94-ből fennmaradt püspöki tizedjegyzékben a falu 40 illetve 13 kepe tizedet szolgáltat be, míg papja egy fertót. 1333–35-ben a pápai tized értéke évi 7 garas, ami a korábbi összegekkel együtt szerényebb, hozzávetőleg 15–30 telekből álló településre enged utalni. A falu a püspökség megszűntéig annak tulajdonában marad. 1546-ban Imre nevű plébánosa és a püspök vajdai jobbágyai egy Félegyháza melletti földterületről vallanak.



Bővebben : lexikon.adatbank.ro

Bihar északi részén két folyó lép be a megyébe. Mindkettőa Szilágyságban ered. A Berettyó a Réz-hegység keleti lejtőin, Tiszatelke alatt, illetve Csucsa felett szedi össze az apró erek vizét. Neve 1213-ban tűnik fel a váradi Regestrumban BERUCHYON alakban. A folyonév a „berek”és „jó” szavainak összetételéből származik. A „berek”, vizestalajú vízparti szegélyerdőt, a „jó” pedig folyót jelent a középkori magyar nyelvben.

Valkó várának romjai alatt oson ki a patak az igazi árterületre. Nagyfalunál nyugatra fordul, átvágja magát a Márkai-szoroson és Széplaknál megyénkbe érkezik. Margittánál, jobbról az Úsztató és Dizsér, balról a Bisztra patakot veszi fel. Lennebb ujabb vízfolyások gazdagították a Berettyó szétterült, lápos, mocsaras térségét ; balról a Gyepes, Almás és Kösmő, jobbról a Nyulas erdőből eredő, hasonló nevű patakocska, valamint Félegyháza alatt a Ágré. Szentjobb vára, már a Berettyó mocsarai között épült, de igazából Szalárd és Szentimre között, az Adorján vár térségében lépett ki az Alföldre, igaz Félegyházáig a jobboldalon, még kísér a szőlővel, gyümölcsösökkel, erdőfoltokkal tarkított dombság.

A táj lejtésszögének csökkenésére jellemző, hogy Margitától-Szalárdig 8 0-, Szalárdtól-Pocsajig már csak 5 0 cm-t ereszkedik kilométerenként. 
Teljes cikk : rosiori.ro


Hivatalos honlap : rosiori.ro

Információk :Biharvajdáról :  napsugar.ro

Biharvajda Facebookon 

A Macskási Pál-vezette kolozsvári katonai törvényszék ítéletet hirdet a 31 fős ún. érmihályfalvi csoport perében. Az 1957. február 19-én letartóztatott Sass Kálmán érmihályfalvi, és Balaskó Vilmos érolaszi református lelkipásztorokat, valamint dr. Hollós István egykori hadbírót hazaárulás vádjával halálra ítélik. (Balaskó büntetését a szobrász bátyja közbenjárására életfogytiglanra változtatják.) Érmihályfalváról 13 személyt (köztük Számadó Ernő költőt) 25 év, 2 személyt ennél kevesebb börtönbüntetésre; Érolasziból 4 személyt 25 évre; Biharvajdáról 6 személyt 25 évre, 3 személyt pedig 20 év börtönbüntetésre ítélnek. (Az elítéltek az Érmellék tekintélyes értelmiségei, iparosai, magángazdái. A perekkel a hatóság feltehetően a határ mellett lakó magyarságot akarja megfélemlíteni.) Sass Kálmánt és Hollós Istvánt december 2-án Szamosújváron kivégzik. 
Forrás : vincze.adatbank.transindex.ro 

Cikkek Biharvajdáról :  szuperinfo.hu
                                       erdon.ro
                                       nagyvarad.ro
                                       erdely.ma

Fotók Biharvajdáról 
 
 















Forrás : Google Street View


Pincesor

Biharvajda

Parókia

Emlékmű

Parókia kert

Vajda

Kopjafa

Biharvajda - templom
Forrás : panoramio.com 

Parkavatás Biharvajdán.Forrás :  pasztorsandor.ro



A jövő útja” Biharvajdán.Forrás : erdon.ro


Forrás : erdon.ro


Videók Biharvajdáról

Jani bácsi gulyáslevese Biharvajdán - Gasztro Tv videó