Új időpontban lesz megtartva a Hegyközi Napok,szeptember második hétvégén,9-10-én Hegyközcsatárban.Biztosan sok embert érdekel a hír.Bővebb információkat később tudunk meg.
Forrás : kozsegidobszo.gportal.hu
Nagyváradtól keletre a Berettyó és a Sebes-Körös közén elterülő dombvidéket nevezzük Bihari Hegyköznek,mely a romániai Bihar megyében található. Bihari Hegyközről olvashat személyes blogban információkat,mely rendszeresen frissül.Alkalmazza a hatóságok rendelkezéseit a koronavírus elleni küzdelemben'Isten hozta a Bihari Hegyközben '
2017. július 30., vasárnap
2017. július 29., szombat
Hegyközcsatárban megrendezik a Hegyközi Napokat ?
Megszokhattuk,hogy augusztus első hétvégén a Hegyközcsatár Kis-Mezőn rendezik meg évek óta a Hegyközi Napokat.Ez a rendezvény ezreket vonz,mert színvonalas programokat nézhet a közönség és jól szórakozik.Széles körben ismert lett a Hegyközi Napok rendezvénysorozat.Már csak egy hétet kell várni,ha lesz.Hegyközcsatár Polgármester Hivatal Facebook oldalán néhány héttel közölték a dátumot és az előzetes programokat és a sztárvendégek listáját.Egy héttel a kezdés előtt hiába nézem a Facebook oldalukat,nem olvasok egy bejegyzést sem a Hegyközi Napokkal kapcsolatban.Volt egy év amikor nem rendezték meg,de előre közölték. Lesz vagy nem Hegyközi Napok egy hét múlva? Ki tud több információt?
Képes beszámoló a Borsi Községi Napokról
A Borsi Polgármesteri Hivatal Facebook oldalán láthatunk egy képes beszámolót a 20. Bors Községi Napokról.Nézzen meg néhány fotót :
20. Borsi Községi Napok
Teljes album : Polgármesteri Hivatal Bors Facebook
Joó Márton Sándor emléktorna
"Az „örökös” rendező Spulnyik Lajos szervezésében a múlt héten öt csapat
részvételével rendezték meg Biharpüspökiben a Joó Márton Sándor emlékére
első ízben kiírt kispályás nemzetközi labdarúgó tornát. ”Marci” egykori
csapata, a Nagyváradi Öregfiúk már csak azért sem hagyták magukat, és
10 pontot gyűjtve megnyerték a tornát a Magyarországról érkezett
Túrkevei Öregfiúk, a Telegdgerendási Öregfiúk és a Zsadányi Öregfiúk
alakulatai előtt. Zsadány vitte el a fair-play kupát, Andrei Silaghi
(Nagyvárad) lett a legjobb kapus, a legtöbb gólt Fabulya János
(Telegdgerendás) szerezte, a legtechnikásabb labdarúgónak járó díj Liviu
Ianţahoz (Nagyvárad) került, míg a legjobb játékosnak a zsadányi Kutasi
Sándort választották meg."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com
II. Jákóhodosi kettesfogathajtó verseny és lovasbál
Forrás : Sziki Anna-Aliz Facebook
A jákóhodosi focipályán tartják II. Jákóhodosi kettesfogathajtó versenyt július 29-én.A lovasbált a helyi kultúrházban este 21 órától tartják,a zenét a Szalárdi Mulatósok biztosítják.A rendezvény ingyenes,van büfé is.
Jó szórakozást '
2017. július 28., péntek
Bihari gyerekek és fiatalok nagyszerű seregszemléje
Estélyi ruhákat mutattak be a helyi fiatalok
"Szombat és vasárnap egy újabb ünnepet jelentett Bihar község lakóinak az életében: immár tizenhatodszor tartották meg a község legnagyobb ünnepét. Az esti órákban, Mohácsi Brigitta koncertjén, már több ezren voltak jelen a rendezvény színhelyén, a bihari Földvárban." - írja Dérer Ferenc a Bihari Naplóban.Teljes cikk :
"Amióta ezen a néven – Bihar Községi Napok – szervezik az ünnepséget,
egyetlenegyről sem hiányoztam, a rendezvény két napjának valamelyikén
mindig jelen voltam. Azt tudjuk, hogy már a kilencvenes években is
tartottak itt úgymond földvári ünnepségeket, mely abban az időben
megyeszerte elismert rendezvény volt. Szombaton, a Bihar Községi Napok
első napján, a helybeli iskolás gyerekek és fiatalok szórakoztatták a
közönséget, melyet főleg a gyerekek szülei, nagyszülei, a rokonság, vagy
éppen barátok alkottak. A családtagok kíváncsiak voltak a gyerekek és a
fiatalok által bemutatott műsorra. A több mint két órás műsor
kivitelezésében fontos szerepet játszott Barczag Katalin, a község
kultúrreferense, akinek nagyban köszönhető az igazi sikeres seregszemle,
mely a bemutatott műsort jellemezte.
De ne menjünk annyira előre, hiszen időközben megtörtént a Bihar Községi Napok hivatalos megnyitója. A szabadtéri színpadon Nagy Gizella, Bihar község polgármestere, Pásztor Sándor, a Bihar Megyei Tanács elnöke és Nemes Ferenc, Bihar község alpolgármestere voltak jelen. Elsőként Nagy Gizella polgármester köszöntötte a megjelenteket, a közönséget, kiemelkedően Pásztor Sándort, a Bihar Megyei Tanács elnökét. Szólt arról, hogy „a két nap folyamán úgy állítottuk össze a programokat, hogy mindenki megtalálja a számára legkedvezőbb eseményt, hogy aki ide kilátogat a bihari várba, az jól érezze magát, találja meg az ízlésének megfelelő programokat”. Arról is szólt, hogy „remélem az időjárás is kegyes lesz velünk, nem fog esni az eső – mint a tavaly –, hiszen rengeteget dolgoztunk azért, hogy itt a fesztivál két napján minden a legnagyobb rendben legyen”. Külön köszönetet mondott mindazoknak, akik kiépítették a szabadtéri színpadot, megoldották a hangosítást, a színpadon található kivetítőt. „A mai nap műsorának nagy részét a bihari gyerekeknek szántuk, úgy tartjuk, hogy a községi napok akkor sikeresek, ha a bihari gyerekek-fiatalok is fellépnek. Nagyon sok munka van abban, amit önök nemsokára látni fognak, remélem mindenkinek elnyeri majd a tetszését” – mondta többek között Nagy Gizella polgármester, majd mindenkinek jó szórakozást kívánt.
Próbálunk bizonyítani
Pásztor Sándor, a Bihar Megye Tanács elnöke örömét fejezte ki, hogy itt lehet Biharon, a község eme nagy ünnepén. „Amikor ilyen rendezvényen vagyok mindig elgondolkodom azon, hogy ilyenkor, kora este nyitjuk meg, de szerintem este is meg kellene ezt tenni, amikor már sokan vannak”. Beszélt arról, hogy emlékszik a tavalyi megnyitóra, amikor Nagy Gizella polgármester azt mondta, sok mindent nem akar a megyei tanács elnökétől, csak egy kis pénzt községfejlesztésre. „Ezt meg is tettük, próbálunk bizonyítani ebben az évben, próbáltunk segíteni, és tudom azt, hogy jó úton vagyunk. Mi arra törekszünk, hogy a településeink, a községeink azon a jó úton haladjanak, amit mi elképzelünk, és mi ebben partnereik vagyunk. Sok sikert kívánok, azt kívánom, hogy ez a tér teljen meg szórakozásra vágyókkal, akiknek jó szórakozást kívánok! Isten éltesse a bihariakat, Isten éltesse Bihar megyét” – mondta zárásként a megyei tanács elnöke. Nemes Ferenc, Bihar község alpolgármestere is köszöntötte a jelenlévőket. „A bihari embereket úgy ismerik, mint olyan valakiket, akik szeretnek dolgozni, de ha kell, mulatni is tudnak, természetesen, ha ennek eljön az ideje, de mi ezt a két dolgot nem szoktuk összekeverni. Ezért a tegnapig dolgoztunk, hogy az ide látogató vendégeink, a fellépő gyermekeink tudjanak szórakozni és semmiben ne szenvedjenek hiányt, ma pedig mulatunk, hiszen most eljött a szórakozás ideje és én ehhez kívánok jó kedélyt, jó kedvet és békességet!” – mondta az alpolgármester.
A hivatalos megnyitó után a bihari gyerekek és fiatalok foglalták el a szabadtéri színpadot, a mintegy két órás műsoruk – mint azt fent is írtam – nagyon jól sikerült. Elsőként a helybeli Kicsi Manók csapat tagjai modern táncot mutattak be – ügyesek voltak az apróságok, csak dicséret illeti őket, no meg azokat az oktatókat, akik a gyerekeknek a táncot betanították. Őket egy másik bihari csapat, a Gézengúz követte – ők már nagyobbak voltak –, akik ugyancsak modern tánccal szórakoztatták a közönséget. A továbbiakban újra a Kicsi Manók jelentek meg a színpadon, koszorús lányok és ifivőfélyek szerepekben mutatták be látványos műsorukat. Majd estélyi ruhák bemutatásával jelentkeztek a Gézengúz csapat tagjai, majd fiatal szép helybeli lányok menyasszonyi ruhaköltemény-bemutatója zárta a gyerekek és fiatalok seregKözben a nap folyamán focimeccsek is zajlottak, erről Orbán Jakab főszervező tájékoztatott: „Évek óta rendszeresen szervezünk a községi napok alkalmával labdarúgó tornát, mely ma már hagyomány nálunk. Szabadságok ideje van, ezért az idén más évekhez viszonyítva kevesebb csapat vett részt a megmérettetésen” – hangzott el. Véleménye szemléjét. A beharangozott Claudiu Borza koncert objektív okok miatt elmaradt. De már ekkor megérkezett a Magyar Sláger Tv sztárja, A Jó Laci betyár, aki több mint egy órán át kiváló hangulatot teremtett az ekkor már szép számban megjelenő közönségnek. Szólt a mulatós muzsika, a magyar nóta, a közönség nagy része együtt énekelt a Sláger Tv énekesével.
Sokan várták a szomszéd település szülöttét, Mohácsi Brigittát, aki két héttel ezelőtt egy műtéten esett át, de előadásban, melyre ezrek gyűltek össze, ez nem volt érezhető. Brigi énekelt, táncolt a színpadon, dalainak nagy részét a közönség együtt énekelte az előadóművésszel. Volt is taps, elismerő ováció, melyet Mohácsi Brigitta nagy örömmel fogadott. Az est a földvárban tartott szabadtéri diszkóval ért véget. szerint jó mérkőzések zajlottak, aki ezeket a meccseket megnézte nem ment el csalódottan a pályáról. A lejátszott mérkőzések után a következő sorrend alakult ki: első lett Bihar 2. csapata; második Bihar 1. csapata; 3. a Tesan csapat. Kiosztották a legjobb kapus és legjobb játékosnak járó díjakat is, tájékoztatott a főszervező."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com
Pásztor Sándor, a Bihar Megye Tanács elnöke örömét fejezte ki, hogy itt lehet Biharon, a község eme nagy ünnepén. „Amikor ilyen rendezvényen vagyok mindig elgondolkodom azon, hogy ilyenkor, kora este nyitjuk meg, de szerintem este is meg kellene ezt tenni, amikor már sokan vannak”. Beszélt arról, hogy emlékszik a tavalyi megnyitóra, amikor Nagy Gizella polgármester azt mondta, sok mindent nem akar a megyei tanács elnökétől, csak egy kis pénzt községfejlesztésre. „Ezt meg is tettük, próbálunk bizonyítani ebben az évben, próbáltunk segíteni, és tudom azt, hogy jó úton vagyunk. Mi arra törekszünk, hogy a településeink, a községeink azon a jó úton haladjanak, amit mi elképzelünk, és mi ebben partnereik vagyunk. Sok sikert kívánok, azt kívánom, hogy ez a tér teljen meg szórakozásra vágyókkal, akiknek jó szórakozást kívánok! Isten éltesse a bihariakat, Isten éltesse Bihar megyét” – mondta zárásként a megyei tanács elnöke. Nemes Ferenc, Bihar község alpolgármestere is köszöntötte a jelenlévőket. „A bihari embereket úgy ismerik, mint olyan valakiket, akik szeretnek dolgozni, de ha kell, mulatni is tudnak, természetesen, ha ennek eljön az ideje, de mi ezt a két dolgot nem szoktuk összekeverni. Ezért a tegnapig dolgoztunk, hogy az ide látogató vendégeink, a fellépő gyermekeink tudjanak szórakozni és semmiben ne szenvedjenek hiányt, ma pedig mulatunk, hiszen most eljött a szórakozás ideje és én ehhez kívánok jó kedélyt, jó kedvet és békességet!” – mondta az alpolgármester.
A hivatalos megnyitó után a bihari gyerekek és fiatalok foglalták el a szabadtéri színpadot, a mintegy két órás műsoruk – mint azt fent is írtam – nagyon jól sikerült. Elsőként a helybeli Kicsi Manók csapat tagjai modern táncot mutattak be – ügyesek voltak az apróságok, csak dicséret illeti őket, no meg azokat az oktatókat, akik a gyerekeknek a táncot betanították. Őket egy másik bihari csapat, a Gézengúz követte – ők már nagyobbak voltak –, akik ugyancsak modern tánccal szórakoztatták a közönséget. A továbbiakban újra a Kicsi Manók jelentek meg a színpadon, koszorús lányok és ifivőfélyek szerepekben mutatták be látványos műsorukat. Majd estélyi ruhák bemutatásával jelentkeztek a Gézengúz csapat tagjai, majd fiatal szép helybeli lányok menyasszonyi ruhaköltemény-bemutatója zárta a gyerekek és fiatalok seregKözben a nap folyamán focimeccsek is zajlottak, erről Orbán Jakab főszervező tájékoztatott: „Évek óta rendszeresen szervezünk a községi napok alkalmával labdarúgó tornát, mely ma már hagyomány nálunk. Szabadságok ideje van, ezért az idén más évekhez viszonyítva kevesebb csapat vett részt a megmérettetésen” – hangzott el. Véleménye szemléjét. A beharangozott Claudiu Borza koncert objektív okok miatt elmaradt. De már ekkor megérkezett a Magyar Sláger Tv sztárja, A Jó Laci betyár, aki több mint egy órán át kiváló hangulatot teremtett az ekkor már szép számban megjelenő közönségnek. Szólt a mulatós muzsika, a magyar nóta, a közönség nagy része együtt énekelt a Sláger Tv énekesével.
Sokan várták a szomszéd település szülöttét, Mohácsi Brigittát, aki két héttel ezelőtt egy műtéten esett át, de előadásban, melyre ezrek gyűltek össze, ez nem volt érezhető. Brigi énekelt, táncolt a színpadon, dalainak nagy részét a közönség együtt énekelte az előadóművésszel. Volt is taps, elismerő ováció, melyet Mohácsi Brigitta nagy örömmel fogadott. Az est a földvárban tartott szabadtéri diszkóval ért véget. szerint jó mérkőzések zajlottak, aki ezeket a meccseket megnézte nem ment el csalódottan a pályáról. A lejátszott mérkőzések után a következő sorrend alakult ki: első lett Bihar 2. csapata; második Bihar 1. csapata; 3. a Tesan csapat. Kiosztották a legjobb kapus és legjobb játékosnak járó díjakat is, tájékoztatott a főszervező."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com
Hagyományőrző alkotótábor zajlott Nagyszántón
Egy csoportkép a nagyszántói Művelődési Ház udvarán az alkotótáborban részt vevő gyerekekkel
"Az elmúlt héten zajlott a nagyszántói Művelődési Házban az immáron IV. Hagyományőrző Alkotótábor, Bátori Juditnak, a borsi községi könyvtár vezetőjének a főszervezésében. Mintegy 70 gyerek vett részt, helyi pedagógusok, néprajzosok és helybeli önkéntesek." - írja Dérer Ferenc a Bihari Naplóban.
"Az esemény zárórendezvénye az elmúlt héten pénteken zajlott a helyi
Művelődési Ház nagytermében, mely ez alkalomból zsúfolásig megtelt
gyerekekkel, szülőkkel, pedagógusokkal, olyan személyekkel, akik aktívan
részt vettek az alkotótábor programjainak megvalósításában. Az
eseményen részt vett Bátori Géza, Bors község polgármestere, hiszen az
általa vezetett önkormányzat volt a fő anyagi támogatója a
rendezvénynek. Elsőként Bátori Judit szólt a megjelentekhez, szeretettel
köszöntve a teremben lévőket, majd két debreceni diáklány, akik a
hajdúsági együttestől érkeztek Nagyszántóra, kalotaszegi népdalokat és
más tájegységi népdalokat adtak elő, saját magukat citerával kísérve.
Népi játékok
Volt egy külön műhely, a konyha, ahol a gyerekek nap mint nap gyúrták a különlegesen készült finomságokat: csöröge, lángos, kalács, fánk, és az utolsó nap pogácsa készült. Egy külön műhely a népi játékok tanulását, előadását foglalta magában, a reggelek mindig ilyen játékokkal kezdődtek.
Beszélt arról, hogy köszönet illeti a borsi polgármesteri hivatalt a támogatásért, hiszen ahhoz, hogy az a sok minden elkészüljön a konyhában is, ahhoz alapanyagokra volt szükség, amit a hivatal biztosított. Köszönetét fejezte ki azoknak, akik anyagilag is támogatták a rendezvényt, a pedagógusok munkáját, akik egész héten át együtt voltak a gyerekekkel a táborban, és támogatták tevékenységüket. De köszönet az odaadó szülőknek, akiknek nagy része jelen volt a programokon is, az Idősek Otthona lakóinak, akik foglalkoztak a gyerekekkel. Majd név szerint említette meg a pedagógusok, a hagyományőrzők, a szülők nevét. Elmondta, hogy ami ott történt, egy nagy csapatmunka volt, hiszen egy ember nem tudta volna egyedül megoldani egy ilyen nagy alkotótábor gondjait. Majd egy hosszú összeállítás következett, egy kivetítőn bemutatták a tábor mindennapi tevékenységét, jó volt látni a mosolygós gyerekarcokat, amint dolgoztak, tettek azért, hogy azokat, amikre őket tanították, azokat elsajátítsák.
A teremben lévő Bátori Géza, Bors község polgármestere is gratulált mindazoknak, akik ezt a nagyszerű alkotótábort végigvezették, pedagógusoknak, szülőknek, helybeli asszonyoknak, mindenkinek gratulált. Valamennyi önkéntesnek, akik segítettek, abban, hogy a táborban mindenki jól érezze magát, hogy ez a tábor valóban hasznos legyen a gyerekek számára, ismerkedni és elsajátítani hagyományainkat.
Záróként kiosztották a megérdemelt okleveleket, pedagógusoknak, hagyományőrzőknek, szülőknek, támogatóknak és természetesen a táborban aktívan részt vevő gyermekeknek. A rendezvény emlékfotók készítésével zárult."
Zenetábor gyerekotthonok összefogásával
A tábor résztvevői a székelyhídi gyerekotthon bejáratánál
"Az eredeti tervtől eltérően csak részben
tartották a székelyhídi strandon a helyi és a szentjobbi
gyerekotthonok közös zenetáborát, ám a vártál jóval nagyobb volt az
érdeklődés. Várhatóan jövőre is megrendezik. " - írja Rencz Csaba a Bihari Naplóban.Teljes cikk :
Kellemes környezetben
Kérdésünkre Szerafina nővér kifejtette: “A tábor arról szólna, hogy megszerettessük a gyerekekkel magát a zenélést, a furulyázást. A kisebbekkel pár hangot érintő gyerekdalokat kezdtünk tanulni (Süss fel nap, Zsipp-zsupp…), a nagyobbakkal már például a Pál, Kata, Péter, vagy a Tekeredik a kígyó is szóba jöhetett.” A programot ő fogta össze, főleg a nagyoknak tartva foglalkozást, segítségére volt két korábbi diákja, Franciska (szentjobbi lakos) és Sergiu (a szentjobbi otthonból). Hozzátette: “Ez az első alkalom, főleg otthonokban lakó gyerekek számára kigondolva, hogy tudjanak ismerkedni egymással. Kihasználtuk, hogy a strand a székelyhídi otthonhoz tartozik, itt nagyszerűen meg lehet tartani a szabadidős foglalkozásokat. Délelőtt egy óra, délután egy óra furulyázás, ez a fő tevékenység, ezen kívül volt kézműves foglalkozás, csoportos játékok. A legkisebb résztvevő 5 éves, a legnagyobb 17-18 éves volt. A strandolás napi 1 – 1,5 óra, ennyit láttunk jónak. Első nap minden gyerekkel a strandon voltunk, itt tartottunk mindent, ám láttuk, hogy zavartuk a vendégeket, de nekünk sem volt jó, mert a gyerekek nem figyeltek, a stand jobban vonzotta őket. Így a foglalkozásokat az otthon udvarán tartjuk, ahol nagyon kellemes a környezet.” Azt is megtudtuk, hogy vásároltak még furulyákat, akik a tábor végén a legszebb produkciókat bemutatták, a legtöbbet tanulták, azok kaptak egyet-egyet ajándékba. A költségek fedezését a Communitas Alapítvány mellett a váradi vincés nővérek, és a 2 otthon maga vállalta.
Jövőre is megtartják
A tábor “hozadéka”, hogy a székelyhídi gyerekeknek akár hetente is tartanak ilyen zeneórákat (ahogyan Szentjobbon is teszik), de az érdeklődés arra enged következtetni, hogy a tábort jövőre is megtartják. “Nem számítottunk ekkor érdeklődésre, ám bebizonyosodott, hogy a gyerekek igénylik a népdalt, a zenélést manapság is, amikor a tv, tablet, telefon, az internet körül forog minden. Ezek a foglalkozások kivonják őket ebből a körből, adunk nekik valami mást, amit láthatóan szeretnek”, fogalmazott Szerafina nővér.
Forrás : erdon.ro
2017. július 26., szerda
Karambol Siterben
"Szombaton, július 22én, déli 12 óra körül Siterben egy 60 éves,
érmihályfalvi férfi vezetés közben nem tartotta be a megfelelő
sebességet, emiatt egy bal kanyarban egy hídnak ütközött. A baleset
során egy 75 éves nő és egy 44 éves férfi, mindketten az autó utasai,
könnyebb sérüléseket szenvedtek."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com
Lovagkor-idézés Szentjobbon
"Egy XIII. századi katonai tábor nőtt ki
szombaton reggelre a szentjobbi focipálya melletti térségben. Több
egyesület és alapítvány közös programjában volt fegyverbemutató, harci
jelent, de “békés” játék és kézműveskedés is." - írja Rencz Csaba a Bihari Naplóban.Teljes cikk :
Sátortábor
A nevezett egyesületek és alapítványok tagjai baráti kapcsolatban vannak, így jutottak el Szentjobbra is, ahol mégiscsak a sárospatakiak mozogtak otthonosabban, ami nem véletlen, hiszen évek óta támogatói a helyi Szent István Szociális Otthonnak, ahova rendszeresen késő ősszel látogatnak. Az ötletgazda Lajter Imre, aki a debreceni Történelmi Szent Lázár Lovagrend posztulánsa (a rend tagjelöltje). Ezekből fakadt egy nyári rendezvény megszervezésének ötlete, ez történt meg szombaton, amikor nem csak az otthonban, de a faluban lakó érdeklődőket is várták. A focipálya mellett kisebb sátortábor emelkedett, ahol lehetett íjászkodni, volt korabeli fegyverbemutató, a népi gyerekjátékok közül ki lehetett próbálni például a csutkavár-építést, a gólyalábozást, az ördöglakat bontást, célba dobást, erőpróbaként egy rúdon patkókat kellett megtartani, a kézműves sátorban bőr tarsolyok, karkötők készültek, de lehetett fonni, szőni, kakashangot utánzó játékot készíteni.
Korabeli hadviselés
A korabeli hadviselést úgynevezett területpáros küzdelemmel mutatták be, melyben egy 4X4 méteres területről kell az ellenfelet kiszorítani, a karddal – pajzzsal vívott harc három találatig tart. Volt csatajelenet is, melyben nem csak a test-test elleni harcmodort mutatták be, de a kor “távolsági fegyvereit” is, az íjakat és a kelevézeket (hajítódárdákat) is. A táborlakóknak természetesen ellátmány is járt, hiszen akár a játékban, akár a harcban megéhezik az emberfia, erről is gondoskodtak a házigazda huszárok, a gulyásba a só és bors mellett lestyán és zsálya is került, hogy az ízek is a szóban forgó kort idézzék. A szentjobbi otthonból ott volt gyerekeket (meg általában valamennyit) Szerafina nővér felügyelte, aki elmondta: a mostani, vagy ehhez közeli dátumon jövőre is megtartják a lovagkori napot."
Forrás : erdon.ro
Hagyományos aratóünnep és aratóbál Siterben
"A Hegyközi Gazdák Egyesülete és az Érmelléki Gazdák Egyesülete
szervezésében harmadik alkalommal került megrendezésre a Rozsarató és
tarlóhántó ünnepség." - olvasható Az Érmelléki Gazdák Egyesülete honlapján.Teljes cikk :
"Égett a napmelegtől a kopár szik sarja, de a legelők tarkította hegyközi
határ megtelt vidámsággal, muzsikával, kézi aratókkal, akik két éve
Albison, tavaly pedig Hegyközcsatáron tartottak hasonló demonstrációt a
gabona múlt század eleji hagyományos betakarításáról.
Közben a Cser-dűlőben, ahol egyébként az aratnivaló is sárgállott, felállították a napellenző sátrakat, mellettük hatalmas üstökben rotyogott a birkatokány, a sertéspörkölt, kinek-kinek szájíze szerint való magyaros étkek. A vendégváró kalács meg a pogácsa is körbejárt, na meg a kiváló vendégmarasztaló hegyközi dombok leve is, ami kedvet adott a jó munkához az aratóknak. Felcsendültek a tőről metszett népdalok, hersegett a jól kifent kasza meg a sarló, valóságos század eleji hangulatot teremtve a hegyközi határban.
Az aratókat is biztatták a gabonatábla végéből – mindenki a falubéli csapatát –, bár nem a verseny volt a fő látványosság, hanem a sok szép nemzeti viseletbe öltözött asszony és férfiember, akik százéves aratási hagyományokat elevenítettek fel, hogy átadhassák megőrzésre az utókornak, még mielőtt végképp feledésbe merülnének a föld adta „élet” begyűjtéséhez kötődő ősi szokások, munkamódszerek.
A legügyesebbeknek a szalacsiak bizonyultak, de a búzatábla szélén drukkolók holtversenyre „esküdtek”. Sereghajtók tehát nem voltak, de annál több volt a látványosság, na meg egy kis nosztalgia is a régi idők után.
A tarlóhántás művelete is megelevenedett, (a tarlóhántás a betakarított kalászosok vagy egyéb kultúrák utáni talajállapot javítását szolgálja, amelynek során az aprított szár- és gyökérmaradványokat egy sekély szántással a talajba dolgozzák), ezt az eljárást Forró Árpád és Molnár Gellért mutatta be az érdeklődőknek.
Délben, az aratóünnepet megelőzendő, a helyi Árpád-kori templomban a helybéliek, a hegyközi településekről és az Érmellékről érkezettek hálaadó istentiszteletet tartottak.
Az aratási demonstráció befejeztével a kalangyák mellett Szomor Attila lelkipásztor megáldotta az újkenyeret, amelyet Bíró Ferenc Sándor és Dull Melinda hegyközcsatári néppártos tanácsosok szeleteltek fel, majd mindenki vehetett belőle egy-egy darabkát, dicsőségére annak, aki kiparancsolta mindezeket a termőföldből.
Jó munka végeztével jó ebéd dukált nem csak az aratóknak, de a szemlélőknek is, miközben Csomortányi Isván gazdaegyesületi ügyvezető egy-egy búzavirág-márkás ajándékcsomagot adott át a bemutatót tartó csapattagoknak, majd köszönetet mondott a síterieknek a közreműködésért, illetve mindazoknak, akiknek a segítségével létrejöhetett az immár hagyománnyá nemesedő aratóünnepség. Bejelentette azt is, hogy jövőre a szalacsiak tervezik az esemény megszervezését.
Estére a síteri kultúrházban aratóbál várta a mulatni vágyókat."
Az esemény az Erdélyi Magyar Gazdák
Egyesületének Szövetsége (EMGE-Szövetség), a siteri Lácz Közbirtokossági
Egyesület, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Bethlen Gábor Alap
támogatásával jött létre.
Forrás : reggeliujsag.ro
Forrás : biharinaplo.ro.
II. Rozsarató és tarlóhántó ünnepség Siterben
Csomortányi István egy közös képen az idén benevezett legfiatalabb csapattal, a siteriekkel
"Az Érmelléki Gazdák Egyesülete és a most alakult Hegyközi Gazdák Egyesülete immár harmadszor szervezte meg Siterben a Rozsarató és tarlóhántó ünnepet. A szervezők fő célja a hagyományos kézi aratás bemutatása és az aratás végének megünneplése." - írja Tóth Zsigmond Béla a Bihari Naplóban.Teljes cikk :
"Ünneplőbe
öltözött a Hegyköz felső csücskében lévő Siter település Cser nevű
dűlője, hiszen a mai napon 2017 július 22-én, szombaton tartották, az
Érmelléki és a Hegyközi Gazdák Egyesületeinek közös rendezésben az
aratóünnepet, amelynek célja a hagyományos kézi aratás bemutatása és az
aratás végének megünneplése, de nem utolsó sorban a hagyomány megőrzése,
átmentése a fiatalabb generáció számára. Az ünnepség az Árpád-korabeli
református templomban vette kezdetét déli 12 órakor egy hálaadó
istentisztelettel, amelyen a gyülekezet lelkipásztora Szomor Attila
hirdette Isten igéjét, igemagyarázatát a Zsolt. 136, 25-26- ra alapozva.
„ Azt tesszük ma mi is amit őseink tettek annak idején, reggeli
imádkozással, hálaadással kezdjük a napot Isten házában, megköszönve az Ő
szeretetét, kegyelmét, (…) aratóünnep, aratóverseny lévén itt a
templomban kérjük Isten áldását a mai napra is, hálát mondunk a kenyeret
adó búzaszemekért, gabonáért, a mindennapi eledelünkért” – prédikálta a
lelkipásztor. A hálaadó istentiszteletet követően az Érmellékről és a
Hegyközből érkezett vendégek kivonultak a Cser-dűlőben lévő búzamezőre
(a rozsnak ugyan nagy hagyománya volt Bihar megyében, innen a verseny
elnevezése, de mostanában kevesen termelik). A búzatábla szélén
felállított hatalmas sátrak és a lengedező szél nyújtottak némi hűsölést
a tikkasztó kánikulában. Az elmúlt napok, hetek forró időjárása sem
riasztotta el szándékuktól azokat a csapatokat, akik felvállalták a régi
hagyomány, a kézi aratás bemutatását. A hét benevezett csapat tagjai
már „megették kenyerük javát”, ezért meglepő volt a siteri és a semjéni
fiatalos csapat felállítás.
Kézi aratás
A
hagyományos kézi aratás és tarlóhántás (lóval és ekével) bemutatása
előtt Csomortányi István az EMNP Bihar megyei elnöke, az Érmelléki
Gazdák Egyesületének ügyvezető elnöke köszöntő beszédében elmondta, hogy
az aratóünnepség célja minden évben a más helyszínen való megrendezés
és hogy az újabb generációk számára is be lehessen mutatni, milyen volt a
hagyományos kézi aratás. Ugyanakkor elmondta, hogy hasonlatosan az
előző évekhez, az anyaországi kezdeményezésű Magyarok Kenyere programot
is népszerűsíti ez a rendezvény. Az eseményen részt vevő települések
gazdái által begyűjtött búza a kezdeményezés karitatív célját szolgálja.
Tavaly Bihar megye 60 gazdája, közel húsz településről 4,6 tonna búzát
adott össze, amelyből felekezettől függetlenül hét egyházi fenntartású
gyermekotthon jutott liszthez. Idén is folytatódik az akció, minden
településen a falugazdáknál lehet jelentkezni a búzaadománnyal. Papp
Lajos hegyközcsatári lakos az aratáshoz fűződő énekekkel szórakoztatta a
jelenlévőket. A csapatok elfoglalták a már előre kijelölt helyeiket,
majd a kaszások suhintására egymás után dőlt a búzaszár, amelyet a
marokszedő kévébe szedett, majd a kévekötő összekötött és keresztbe
helyezett. Az idősebbek elmondták, hogy a kévéket úgy kellett csomókba
szedni, hogy a kalászok kiszáradása biztosítva legyen. A kévék
összerakásánál arra kellett ügyelni, hogy a kalászok lehetőleg ne
érjenek a földre, az esetleges csapadék zavartalanul lefolyjon a
kévékről, és a szél se tegyen kárt bennük. Különös rendeltetése volt a
legfelső kévének (papkéve, papsapka), hogy egy keresztbe tizennyolc
kévét kell tenni, de ha kisebbek a kévék, akkor huszonkettőt.
Minden
csapat ügyesen megoldotta a feladatot, ezért mindenkit nyertesnek
kiáltottak ki, de a legnagyobb nyertes a jelenlévő közönség volt, hiszen
volt olyan, aki most látott először hagyományos kézi aratást. A
résztvevő csapatok tagjait a rendezők egy meglepetés csomaggal
ajándékoztak meg. Az aratás befejeztével a hegyközcsatári Forró Árpád,
Puiu nevű lovával bemutatta a tarlóhántást. A kiszáradt tarlóföld nem
okozott nagyobb gondot a nagytestű lónak és gazdájának, a jól megélezett
ekevas könnyedén szelte és fordította át a földet. A búzatábla szélén
felállított asztalon két friss kenyér, a hagyományos szalonna, hagyma és
paprika arra várt, hogy Szomor Attila református lelkipásztor megáldja
az új kenyeret és a rendezvényt. Dull Melinda és Biró Ferenc a helyi
EMNP szervezetek vezetői, megvágták a kenyeret, felszeletelték és
szétosztották a jelenlévők között.
Tanultunk
Nagyon sok mindent tanultunk a hagyományos aratás bemutatásán, a nap melege felhevítette a jelenlévőket, ezért a szervezők a sátrak hűvös árnyékába szeretetvendégségre, egy finom bográcsgulyás elfogyasztására hívtak meg mindenkit. A szervezők ezúton mondanak köszönetet az EMNP helyi és Bihar megyei szervezete, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Bethlen Gábor Alap, az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetsége, az Érmelléki és Hegyközi Gazdák Egyesülete és minden segítőkész embernek, akik nélkül a mai rendezvény nem jöhetett volna létre."Forrás : biharinaplo.ro.
Véget értek a Bihari Községi Napok
"Vasárnap fejeződött be az a programsorozat, amelyet a Bihari Községi
Napokra készítettek elő a szervezők. " - írja K. B. Cs. a Reggeli Újságban.Teljes cikk :
"A programok a délutáni órákban
kezdődtek: elsőként a székelyhídi Tini Dance Center tehetséges táncosai
léptek színpadra. A táncosok korcsoportra osztva léptek fel: a Minion
Dance, a Happy Dance, majd hat óra után a nagyobbak is bemutatták
műsorukat, de előtte a biharpüspöki Passion Dance mutatkozott be. Őket Sándor Lilla tánctanár készítette fel. A táncok között volt moderntánc, cha-cha-cha, salsa, hip-hop is, melyek koreográfiáját Oláh Katalin
tánctanár dolgozta ki. A műsorszámokban szerepelt még a bihari Be Like
tánccsoport, a szalárdi Energy Dance, valamint a szintén bihari Happy
Dance, amelyet Erdei Csenge vezetett.
Az est hátralevő részében Dupla KáVé, magyarországi zenekar lépett fel, Köteles Cindyvel. Elénekelték az olyan slágereket, mint az Egyszer fent, egyszer lent, Bocsássa meg nekem a világ, Rozsda fedi már szívemet, Se veled se nélküled, Kicsit belehalok mindenbe, Szomorú szívem.
A Bihari Községi Napok legjobban várt sztárvendége a Republic volt. Több százan jelentek meg a koncerten, hiszen az együttesre mindenki kíváncsi volt. A zenekar nem okozott csalódást, ismert Republic slágereket énekeltek.
Az estét éjfélkor tűzijátékkal zárták."
Forrás : reggeliujsag.ro
Bihar Községi Napok vasárnapja
"A több ezres közönség, akik a tikkasztó kánikula ellenére is kijöttek vasárnap a bihari földvárban megrendezett jó hangulatú községi napon, az most is remekül szórakozott. A jelenlegi Republic tiszteletére a szervezők úgy döntöttek, hogy tűzijátékkal indítanak." - írja a Bihari Napló.Teljes cikk :
"Jó hangulatot hozott be a Sándor Lilla által irányított biharpüspöki Passion Dance tánccsapat kis és nagycsoportosai. Valósággal tündököltek a gyerekek, egy remek produkcióval, méltán érdemeltek tapsot a közönségtől, úgy a táncosok, mint felkészítőik. A még mindig tomboló kánikula, a fülledt levegőre fittyet hányó gyerekek és ifjak, a kitűnő koreográfiával jól megtűzdelt táncot vidáman, lazán mutatták be. Megígérték, hogy egy hét múlva Borson is hasonló remek produkcióval lépnek fel.Biró Rozália szenátor és Nagy Gizella, Bihar község polgármestere
Ifjú énekesek
Műfajváltás következett, a román népdal és tánc kedvelői számára a
Grup Vocal Florile Bihorului közismert ifjú énekesei: Octacian Blaga,
Oana Berdie, Maria Ghit és Ivanov Rares tartottak egy remek bemutatót,
őket a Dobrea Marius, Andrei Murgu és Cosmin Botis tanárok alkotta
zenekar kísérte. Az együttes koordinátora Anamaria Gal. Biró Rozália az
RMDSZ Bihar megyei szenátora és Nagy Gizella Bihar község polgármester
asszonya léptek a színpadra, ahonnan a szenátor asszony a hasonló
rendezvények közösségépítő erejéről szólt és fontosnak tartja, hogy még
ebben a rohanó világban is az embereknek legyen lehetősségük egy kis
kikapcsolódásra, barátkozásra. A román népdalosok előadása közben
megérkezett az egyik magyarországi sztáregyüttes, a Dupla Kávé. Köteles
István elhozta szépséges lányát Cindyt is aki el szokta kísérni az
együttest. Maga az együttes 1998-ban alakult és az egykori Betli Duóból
nőtte ki magát. A a zenekar elnevezése a tagok neveinek kezdőbetűjéből
ered: Köteles István (Ká) és Váradi Jenő (Vé). Cindy zenei tanulmányait
kisgyermekként kezdte el, hat éves korától zongorázik, később
magántanulóként éneket tanult. A következő néhány év az útkereséséről
szólt, a zenei pálya háttérbe szorult - bár jelen volt folyamatosan:
Cindy duetteket énekelt édesapjával, Köteles Istvánnal, valamint több
Dupla KáVé albumon és country stúdiófelvételeken vokálozott, illetve
énekelt kórustagként. Aztán a zenei pálya újrakezdődött 2013
szeptemberében. Cindy felkérést kapott, hogy lépjen fel édesapjával egy
tévéfelvételen, a budapesti SzeptEmber Feszten. Ez a dal a "Kicsit
belehalok minden nap" volt, amit duettben adtak elő, és Cindynek akkora
élményt jelentett a színpad, hogy úgy érezte, ez az, amit e naptól
csinálni szeretne.
Slágerek
A bihari földvár és környéke zengett a tőlük megszokott slágerektől Se veled, se nélküled, Ha nem tudom, nem fáj, Országút, Kék nefelejcs stb. A rendezvény helyszíne felé rohamosan közeledtek a vihart megelőző hatalmas, rémisztő felhők, filmbe illő villámlásokkal, közben a másik sztár együtes az ugyancsak magyarországi Republik már a hangszereket hangolta. A közönség türelemmel várta a koncert kezdetét és bízott abban, hogy Bihart elkerüli a hatalmas vihar. Nem így lett! Az együttes rajongói nem tágítottak, a zuhogó esőben is végig tombolták a koncertet. Juhász Csaba, aki mind a két nap műsorvezetőnként volt jelen a színpadon, elmondta, hogy a Republic már járt itt Biharon 2001-ben akkor a MIDESZ rendezésében tartott rendezvényen, amikor Bódi László a Republik egykori frontembere 40. születésnapját ünnepelte. A szervezők egyeztetve az együttessel úgy döntöttek, hogy az ő emlékére és a jelenlegi Republic tiszteletére tűzijátékkal indítják a koncertet. A Bihari Községi Napok vasárnapján is remekül szórakozott mindenki, aki kilátogatott a Földvárba. Médiatámogató a Bihari Napló volt!"
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com
Slágerek
A bihari földvár és környéke zengett a tőlük megszokott slágerektől Se veled, se nélküled, Ha nem tudom, nem fáj, Országút, Kék nefelejcs stb. A rendezvény helyszíne felé rohamosan közeledtek a vihart megelőző hatalmas, rémisztő felhők, filmbe illő villámlásokkal, közben a másik sztár együtes az ugyancsak magyarországi Republik már a hangszereket hangolta. A közönség türelemmel várta a koncert kezdetét és bízott abban, hogy Bihart elkerüli a hatalmas vihar. Nem így lett! Az együttes rajongói nem tágítottak, a zuhogó esőben is végig tombolták a koncertet. Juhász Csaba, aki mind a két nap műsorvezetőnként volt jelen a színpadon, elmondta, hogy a Republic már járt itt Biharon 2001-ben akkor a MIDESZ rendezésében tartott rendezvényen, amikor Bódi László a Republik egykori frontembere 40. születésnapját ünnepelte. A szervezők egyeztetve az együttessel úgy döntöttek, hogy az ő emlékére és a jelenlegi Republic tiszteletére tűzijátékkal indítják a koncertet. A Bihari Községi Napok vasárnapján is remekül szórakozott mindenki, aki kilátogatott a Földvárba. Médiatámogató a Bihari Napló volt!"
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)