2016. augusztus 31., szerda

Amikor a vendéghorgász hozza a díjat…

Amikor a vendéghorgász hozza a díjat… 
 "Szombaton horgászversenyt tartottak, vasárnap délben motorosfelvonulás és bemutató, este két nagykoncert is volt a 20. Bihardiószegi napokon, mely a régió egyik legnagyobb fesztiváljává nőtte ki magát." - írja a Bihari Napló.Teljes cikk : 

"Szombat reggel benépesült a bihardiószegi horgásztó: 11 kétfős horgászcsapat (melyből 3 Pákozdról érkezett) foglalta el a stégeket, majd eldördült a két puskalövés, ez a pontosan háromórás verseny kezdetét jelentette. A pákozdi sporthorgász csapat vezetője, Kiss László Zichy Bornapok-vándordíjjal lepte meg a diószegi szervezőket, amelyet a Zichy bornapok alkalmával megrendezendő horgászversenyen fog átvenni a legnagyobb halat kifogó csapat. A szervezők mellett, mint minden közösségi rendezvényen, a Zichy Gazdakör kitett magáért, hiszen egy ízletes bográcsossal vendégelte meg a csapatokat. A vándorkupát és egyben az első helyet a Szabó brothers team (Szabó Szabolcs és Szilárd) csapat nyerte 20,82 kg kifogott hallal, a legnagyobb halat pedig (2,86 kg) Bortis Florin és fia fogták ki (érdekesség: a második legnagyobb hal, a Csordás Istváné 2,85 kg), a versenyen megfogott hal összmennyisége 124,66 kg volt.

Motorosok
A vasárnapi program a lendület jegyében kezdődött, hiszen délre megérkeztek a Wild Hawk motoros klub meghívására a barátok, így délben elindulhatott a motoros felvonulás a Diószeg – Székelyhíd – Kágya – Diószeg útvonalon, egy megállóval az 5 éve balesetben elhunyt Gergely Tibor emlékkövénél, egy perces néma csenddel és koszorúzással emlékezve meg a jóbarátról. Ezt követően kezdődött a motoros kaszkadőr bemutató, az egy kicsit “őrült” Gergely Sándor részéről, aki Cserkeszőlőről érkezett. A látványos mutatvány egyik meglepetése volt a habparty, amikor egy habfürdővel teli vizes tálban hűtötte a hátsó kereket, majd egyszer meghúzta a gázt, habbal borítva be a meglepődött közönség egy részét, akik jót derültek ezen mutatványon is. A motoros ügyességi versenyszámokat a következők nyerték: hordógurítás – Szabó Szabolcs, lassúsági – Ambru Cristian, kötélhúzás – Kurucz Csaba.

AC/DC / AB/CD
Délután az iskolás gyerekek fellépése megalapozta jó hangulatot és bevonzotta közönséget a sportpályára. A Nuntasii Bihorului népi együttes után a húrok közé csapott az AB/CD zenekar, akik annyira jól játszották a neves AC/DC zenekar számait, ha becsuktuk a szemünket, az az érzésünk volt, hogy Angus Young gitározik. Érezhetően kezdett oldódni a hangulat, ami tetőzött az Irigy Hónaljmirigy másfél órás élő koncertje alatt, amelyet egy látványos tűzijáték zárt éjfél után. Az újdonságokkal tűzdelt jubileumi, XX. dioszegi napok újra becsábítottak több ezer szórakozni vágyót, így a szervezők munkájának köszönhetően az esemény az Érmellék egyik legjobb fesztiváljává nőtte ki magát."
 Forrás : erdon.ro

2016. augusztus 30., kedd

XVI. Szalárdi Napok a magasból

XVI. Szalárdi Napokról készült egy profi videó összeállítás,melyet drón segítségével készítettek.Ha volt,akkor felidézheti az eseményeket,ha nem, nézze meg a videót a Szalárd nyílt csoport Facebook oldalán '

Enduro és bicikli verseny volt Szalárdon

 
Fotó : Kindle Walter.Forrás : Szalárd nyílt csoport Facebook 

A XVI. Szalárdi Napok elmúltak,de szeretnék kiemelni két versenyt.Az egyik, az egyre népszerűbb enduro verseny.Kőrösi Gergő albumából ízelítőt kaphatunk a versenyről ' 
 
 
  
 
  
 
  

Népszerű volt a bicikli verseny a Szalárdi Napokon.Kőrösi Gergő albumában láthatjuk milyen volt a verseny. 
  
 
  
 
  
 
  
Teljes album : facebook.com

Meghívó a szüreti mulatságra

 
Forrás : Hegyközpályi Paleu Facebook 

Hegyközpályi Körzeti RMDSZ támogatásával szüreti mulatság lesz szeptember 3-án a Hegyközpályi Kultúrotthonban este 21 órától.A zenét Slágerboys együttes szolgáltatja.A belépő 5 lej.Jó szórakozást '

Új expedíción, veszélyben: Szántóról Kirgizisztánba

Új expedíción, veszélyben: Szántóról Kirgizisztánba 
 "Ismét nekiveselkedett az a 33 éves hegymászó, aki térségünkbeli, és akinek előző kalandjairól már írtunk. Nagy Norbert Kisszántón született, és már jó pár éve a hegymászás a kedvenc időtöltése. Most a Leninnel próbálkozott. Majdnem tragédia lett a vége, de kikeveredett a bajból." - írja Szeghalmi Örs a Bihari Naplóban.Olvassa el a teljes cikket ' 

"Több romániai és európai csúcsot megmászott már, és kezdik az igazi, kemény expedíciók foglalkoztatni – írtam épp tavaly ilyenkor a kisszántói Nagy Norbertről. És valóban: azóta tovább is lépett. 2015-ben Ausztria legmagasabb hegyét, a 3798 méteres Grossglocknert mászta meg – és akkor így nyilatkozott: „Nem ismeretségre vágyom. Hanem támogatókra, ahhoz, hogy tudjak menni magasabb csúcsokra is. Oroszországban és Kirgizisztánban vannak 7000 méteres csúcsok, és most ezekre tervezek menni”. Nos, azóta meg épp ennek a tervének a megvalósításához került közelebb. Nemrég tért vissza az említett kirgizisztáni expedíciójáról. Most ennek kapcsán mesélt.

A legújabb
Így összegez: „Három hétig voltam oda. Amikor megérkeztem Kirgizisztánba, az irodánál alkalmazott személyek meglepően kedvesek és segítőkészek voltak. Még aznap elszállítottak az alaptáborba, ami 285 km-re van Oss várostól, 3400 méter magasságban. Itt eltöltöttem három napot is, mert azt mondták, hogy akik túlságosan hamar indulnak fel az egyes táborba, gyakran aztán rosszul vannak és betegek. Az alaptáborban eltöltött idő alatt egy napot másztam, az akklimatizáció miatt, és a negyedik nap indultam fel az egyes táborba, amelyik 4400 méter magasságban van kialakítva. Itt öt napot töltöttem, egyrészt a rossz időjárás miatt, két nap ismét másztam az akklimatizáció végett, egyik nap a kettes tábor felé és eljutottam 4925 méter magasságba, de a hirtelen jött rossz idő miatt vissza kellett indulnom az egyes táborba. Próbáltam aktív lenni, ami nagyon fontos. A következő nap összepakoltam a szükséges felszereléseket, élelmiszereket és indultam a kettes táborba, amihez sűrű gleccserszakadékos út vezet és ami 5400 méter magasan van. Itt egy napot relaxáltam, amennyire lehetett, amikor késő délután beleestem egy gleccserszakadékba, egyszerűen leszakadt alattam a hó a kettes tábor közelében”.

Filmbe illő fordulatok
Ez aztán döntő fordulatnak is bizonyult a mostani expedíció vonatkozásában. Így folyatja: „Körülbelül négy méter mélyre estem, úgy, hogy csak a bal lábammal tudtam megállni valami gleccserképződményen, már a jobb lábam nem fért rá, alattam mindkét oldalt akkora szakadék, hogy nem is látszott az alja. Nehéz, talán tíz perc volt, de mégsem veszítettem el teljesen az önfegyelmemet. Kiabálni kezdtem, mert nem akartam hibázni mászás közben, de senki sem hallott, ezután muszáj volt megpróbálnom kimászni, de előttem a jégfal teljesen sima volt. Semmi kapaszkodó, sikerült fellépnem egy jégképződményre, ami a hátam mögött volt, és egy térdhajlításnyit feljebb jutottam, ez után a lábammal és a hátammal erősen a falnak nyomtam magam, mindig kicsit feljebb értem, míg végül kimásztam. A szlovákok segítettek nekem ez után, szerintem az összes teájukat megitatták velem, és adtak két tenyérbe illő párnácskát, ami elkezd melegedni, amikor a csomagolásból kibontódik, mivel már kezdtek az ujjaim fagyási sérülésekkel tele lenni.”

És még tovább…
Még ekkor sem adta fel: „Mindezek ellenére reggel összepakoltam és elindultam a csúcs, illetve a hármas tábor felé. Két emelkedőt másztam ki, 5900 méter magasságban voltam és a harmadik emelkedő következett, aminek a tetején a hármas tábor állt. Időm lett volna elég, de annyira legyengültem és enni is alig tudtam, hogy beláttam, ebből csúcsmászás nem lesz még akkor sem, ha a hármas táborba érek. Engem a csúcs érdekelt, és mivel még volt egy hét és két nap ott lévő időm, úgy gondoltam, lemászom az egyes táborba, hátha rendbe jövök, enni is tudok és a harmadik héten ismét megpróbálhatom. De annyira elromlott az idő, hogy mindenkit lehívtak a hegyről, nem csak az egyes táborba, hanem egész az alaptáborig, és akiknek már kevés idejük maradt, azokat visszaszállították Oss városba. Így hát sajnálatos módon a hegymászás itt lezárult. Ottlétemkor végül csak négy orosz érte el a csúcsot. A szlovákok akklimatizációja szerencsésnek bizonyult, a csúcstámadási napjaikra az időjárás jelentés a csúcson csak mínusz 15 fokot mutatott, és kevés szelet, mégis ők is csak megközelíteni tudták a csúcsot, és a biztonságos leérés érdekében visszafordultak. Tehát voltak olyan apró, de fontos tényezők, ami miatt úgy érzem, sok energiát veszítettem. Persze sokaktól kaptam úgy hiszem őszinte dicséretet, a múlt évi mászótársam, Daniel is gratulált és azt mondta, hogy ez így is nagy dolog volt. Ám biztosan tudom, hogy többre vagyok képes, és többre számítottam, de hát itthon is akadnak olyan célok és tervek, amelyek bármilyen erőfeszítések árán sem pontosan úgy alakulnak, ahogy az ember eltervezi. Ezek után könnyen elfogadtam, hogy ez ilyen lett.”

A városról
Nagy Norbert Ossban is töltött időt, valamennyire megismerte a várost. Erről is beszélt: „Annak dacára, hogy ott éktelenkednek régi, nem működő üzemek és elhanyagolt tömbházak, nagyon is szép város. Nagyon olcsó itt az élet. Az átlagbér 180 dollár. Nagy családok vannak, három-öt gyerekkel, de nem ritka, hogy akár ennél több is. Sok park van, és nagy vidámpark is. Rendezett és szép nagy piacuk van, itt szinte minden megtalálható, élelmiszerek, ruhák, háztartási berendezések, bútorok. Oss város közelében látható egy kisebb szent hegy, amit a helybeliek Szulejman fogának hívnak, és amit naponta több százan látogatnak. Ahogy elhagyjuk a várost, jurtákat láthatunk, az emberek állattenyésztésből élnek. Azt gondolnánk, hogy ezeket a viszonylag piciny országokat, mint Magyarország vagy Románia, nem is ismerik, de szinte mindenki hallott Budapestről és Bukarestről is, illetve az egyik férfi azt mondta, hogy három évig volt Budapesten a tankosoknál 1982–1984 között – és persze tudott románul káromkodni is. Egyik este amikor vacsoráztam, az adott helyen diszkó készült, és olyan romániai előadók zeneszámait keresték ki, amelyek világszerte ismertek lettek. Szóval szólt az Akcent és az Ozone is, meglepő volt, hogy ezeket ismerték és énekelték is.”

A hegyről
Az Ibn Szína-csúcs, vagy Lenin-csúcs 7134 m magas hegycsúcs a Pamír hegységben, melynek második legmagasabb pontja az Iszmoilí Szomoní-csúcs után. Kirgizisztán és Tádzsikisztán határán fekszik, mindkét ország második legmagasabb hegycsúcsa. Nevét Ibn Színáról (Avicennáról), a középkori muszlim tudósról, illetve Vlagyimir Iljics Leninről kapta. Egyike a volt Szovjetunió öt hétezres csúcsának, melyek megmászásával a hópárduc címet lehet elnyerni. Korábbi nevei 1928-ig Kaufmann-csúcs, Tádzsikisztánban 2006-ig (Kirgizisztánban ma is) Lenin-csúcs. A csúcsot 1871-ben fedezte fel Alekszej Pavlovics Fedcsenko, és Konstantin Kaufmann turkesztáni kormányzóról Kaufmann-csúcsnak nevezték el. Az első földrajzi expedíció, amely eljutott a hegy lábához, Nyikolaj Leopoldovics Korzsenyevszkij expedíciója volt a 20. század elején."
Forrás : erdon.ro


V. Liga eredményei

"Az 1. fordulóban született eredmények: Papfalvi Viitorul–Barátkai Unirea 4–2, Mezőtelegdi Foresta–Révi SK 0–0, Sonkolyosi Minerul–Berettyószéplaki Voinţa 1–1, Székelyhídi SK–Nagyváradi Bihorul ISK 3–0, Fugyivásárhelyi Unirea– Esküllői Inter 2–4. A Cserpataki Slovan– Hegyközszentmiklósi Toldy találkozót elhalasztották, a Nagyváradi Bihar FC 1902 Legenda szabadnapos volt."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com

IV. Liga eredményei

"A 2. fordulóban született eredmények: Nagyváradi Egyetem–Bihardiószegi SK 3–2, Nagyszalontai Olimpia–Vaskohsziklási CSO 3–4, Élesdi Crişul–Belényesi Bihorul CF 1–4, Céckei Locadin–Gurányi Padişul Bihorul 7–3, Érmihályfalvi Unirea–Mácsapusztai Unirea 0–2. Tegnap játszották: Madarászi SK– Hegyközpályi CSC, Váradszentmártoni CSC–Fugyivásárhelyi SK II., Szentandrási Crişul–Borsi Viitorul."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com

Emléktáblát avattak Szentjobbon vasárnap

"A helyi római katolikus hívek is ellátogattak a szentjobbi reformátusok ünnepére, amelynek keretében augusztus 28-án, a vasárnap délelőtti ünnepi istentiszteleten Ft. Csűry István püspök hirdette Isten megtartó Igéjét.
Újkenyér alkalmából úrvacsoraosztásra is sor került, majd Baliga Andrea és Veres Ilona szavalata vezette fel a Szentjobbon szolgált református lelkészek emlékére állított tábla avatását. Fábián Tibor helyi református lelkipásztor az elődök szolgálatát méltatta, majd Csűry István püspök és László Attila szentjobbi gondnok leleplezte a 41 nevet és a szolgálatok évszámait tartalmazó táblát. Az együttlét szeretetvendégséggel folytatódott az imateremben" - írja a Bihari Napló.
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com

2016. augusztus 28., vasárnap

II. Tánctanfolyamzáró gála

 
Fotó :Hegyközújlak - Uileacu de Munte (NewYork) Facebook 

2016 szeptember 10-én szombaton lesz megtartva a ‎II. Tánctanfolyamzáró gála a Hegyközpályi kultúrotthonban 17:00–20:00 órák között.
Felhívás : "2016.aug.30 kedd este 20:00-órára várjuk a tanfolyamon résztvevő gyerekek szüleit a Hegyközpályi kultúrházba egy szülőértekezletre ahol megbeszéljük a "II. Tánctanfolyamzáró Gála" részleteit!" 
Több információ : facebook.com

Szőlőkiállitás Szentmártonban

 
Fotó : ebihoreanul.ro 

"Vasárnap és hétfőn szőlőkiállítás van Szentmártonban a Danvert cégnél,a Felix sugárút 205 szám alatt reggel 8-tól este 8-ig.Egy kiló szőlő 6 lejbe kerül " - írja az ebihoreanul.ro.
Teljes cikk : ebihoreanul.ro

Fotók 
 
  
 
  
 
 
 
Fotó : ebihoreanul.ro

Tartalmas Bibliahét Szalárdon

"Augusztus 15–19. között ismét Nyári Vakációs Bibliahét volt Szalárdon a gyerekeknek. Naponta mintegy 70–75 gyermek vett részt ezeken az alkalmakon 2 éves kortól 14 éves korig." - írja a Bihari Napló.

"Az idei Vakációs Bibliahét témája a Szeretsz-e engem…? kérdésre ad választ Krisztus történetei és csodái által. A Szeretsz akkor is, ha nem sikerül valami? bemutatása a Csodálatos halfogás története által, a Hogyan kell szeretnem? Bemutatása, amikor Jézus megmossa a tanítványok lábát, Elmondod, mennyire szeretsz?, Péter tagadása és későbbi vallomása a Tibériás tengernél. Mennyit ér a szeretet?, A sánta meggyógyítása és Világraszóló szeretet, Kornéliusz megtérésének története által. A kiválasztott történetekben ezt a kérdést mindenki felteszi mindenkinek, ahogy mi is szegezzük a kérdést egymásnak és Istennek. Isten is hallani akarja válaszunkat, nem csak szavakkal, hanem tetteinkben is. Egy nagyon tartalmas, csodás héten vagyunk túl, fantasztikus gyerekekkel. Természetesen az említett történetek kerültek előadásra elsősorban, de hogy még érdekesebb és hangulatosabb legyen az előadás módja, ezeket minden nap a kornak megfelelő öltözetben adták elő a szervezők. 

A történetek mellett a gyermekek minden nap egy új aranymondást tanultak, vallásos gyermekdalokat, valamint részt vettek csoportjátékokon és a pénteki napon énekversenyen is, ahol nagyon ügyes, lelkes jelentkező voltak. Hétfőn arcfestés volt, kedden pedig a bohóc (Lélek Sándor-Tibor személyében) szórakoztatta a gyerekeket, nagy sikert aratva körükben. részéről. Az alkalomhoz illő versek, énekek a nemzeti és vallási érzelmek kinyilvánításának eszközei lettek. Az ünnep méltóságteljességét a Tarfan fúvószenekar szolgálata egészítette ki. A Himnusz eléneklése után mindenki megízlelhette a megszentelt és megszegett új kenyeret. A hetet pizzázással, díjkiosztással zártuk.

„Szeressétek egymást”
 
  Ezúton is szeretnénk megköszönni a szülőknek a támogatást, a finom süteményeket és néhány gyülekezeti tagnak az ajándékokat. Bízunk benne, hogy jövőre ismét ilyen sokan találkozunk. Addig is azt kívánjuk, hogy senki ne felejtse el a hét legfontosabb üzenetét: „Szeressétek egymást, ahogyan én szerettelek Titeket. Ti is úgy szeressétek egymást!” (János 13.).
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com 

Fejlesztési központtá válna Diószeg

 

"Félreértelmezik Diószeg és Félegyháza községek szétválását, ezért előbbit nem akarná fejlesztésközponttá nevezni. Nem hagyják magukat, nyilatkozta Mados Attila polgármester." - írja Rencz Csaba a Bihari Naplóban.Ezt írja : 

"Átszervezné a romániai közigazgatást a szakértői kormány. A fejlesztési minisztérium törvénytervezete szerint a városokat jogállásuk szerint hét, a községeket két csoportba sorolnák. Az egyik új közigazgatási egység lenne az úgynevezett „rurális pólusnak” nevezett község. Ez legkevesebb 2000 lakosú település, amely 25 kilométeres körzetében nincsenek városok, ezért az adott térség egészségügyi, oktatási, kulturális és kereskedelmi központjainak számítana. A „rurális pólus” besorolás elnyerése azért lesz majd fontos, mert a törvénytervezet szerint az ilyenek támogatást kapnak a központi költségvetésből infrastruktúrájuk fejlesztésére, kulturális-társadalmi életük fellendítésére. Ilyen központ-státusra tartana igényt megyénk egyik legnagyobb községe, Bihardiószeg is, ám, mint Mados Attila lapunknak elmondta: ez nem olyan egyszerű.

Önállósodtak
A polgármester kifejtette: a tervezet alapját a szakértők számára csakis a számok képezték és semmi köze nincs például Diószeg esetében a valósághoz. A lényeg, hogy a települések besorolástól függően fognak költségvetési támogatásban részesülni éppen ezért nem mindegy, hogy egy község fejlesztési központ vagy éppen hátrányos helyzetű település besorolást kap. Jelen pillanatban a tervezet Diószeget hátrányos helyzetű településnek tekinti, hivatkozva a több mint 30%-os lakosságszám-csökkenésre, csakhogy a statisztika azt nem veszi figyelembe, hogy ez nem a negatív demográfiai mutatóknak köszönhető, hanem az önállósult Biharfélegyháza község 2003-as leválásának Diószegtől! Ilyen hibás döntések születhetnek, ha csak a számokat veszik figyelembe és a szakemberek nem rendelkeznek helyismerettel, hangsúlyozta Mados Attila.

Módosító javaslatok
Hozzátette: „Településünk lakosságszáma állandósult 6500 és 7000 fő között. A fentiek tükrében úgy gondolom, hogy Diószeg nemhogy hátrányos települési besorolást nem érdemel, sőt, inkább fejlesztési központ kell legyen és például olyan egészségügyi szolgáltatásokkal kell bővüljön (kormánytámogatással), amelyek a környező községek, falvak lakosai számára is hasznosak legyenek.” Tíz napos határidő van a törvénytervezet módosítási javaslatainak elküldésére, a diószegi polgármesteri hivatal el fogja küldeni javaslatait: Diószeg váljon fejlesztési központtá és azok a pályázatok, amelyeken most dolgoznak (házi idősgondozás, hátrányos helyzetű lakosság felzárkóztatása) további érvek arra, hogy igenis vezető szereppel kell rendelkeznie a településnek a szűkebb régióban. Mados Attila hangsúlyozta: kérik a parlamenti képviselők politikai támogatását is a cél eléréséhez, hiszen a kormány „fű alatt” olyan döntéseket akar hozni a politikum megkerülésével, amelyek gyökeresen változtatnák meg a lakosság és a magyar közösségek súlyát."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com 

Községi nap újdonságokkal Bihardiószegen

Idén is köszöntötték az aranylakodalmukat ünneplő párokat Bihardiószegen 
 Idén is köszöntötték az aranylakodalmukat ünneplő párokat Bihardiószegen 

"Több újdonsággal is előrukkolt a hét végén zajlott bihardiószegi községi nap. Bornapokat tartottak, ehhez megnyitották a publikum előtt a Zichy kastély udvarát, a műsorok pedig két színpadon is peregtek. A hagyományoknak megfelelően köszöntötték az aranylakodalmasokat is." - írja Rencz Csaba a Bihari Naplóban.Mi történt?Olvassuk el a teljes cikket '

"Bornapokkal bővült idén a bihardiószegi községi napok programja. Ennek pénteken kora este volt a megnyitója, amikor ugyancsak megnyitották az érdeklődők előtt a félig renovált Zichy kastély kertjét. (Mados Attila polgármestertől később megtudtuk: rövidesen kézzelfogható közelségbe kerül az épület többi részének felújítása is.) A kertben faházikókat állítottak, ezekben mérte a jóféle helyi bort a Szőnyi, a Mados, a Tolnay, a Fábián, a Rittner, a Piheni és a Heit pincészet. Az italokból „előkerült” a nóta is, ami megbízható forrásunk szerint szombaton hajnalban még szólt az ódon falak között.

Aranylakodalmasok
Szombaton két helyszínen folytatódott az ünnepségsorozat. Egyrészt a már említett kastélykertben, ahol színpadot is építettek és részünkről jó ötletnek tartjuk, hogy a község egyik nevezetes épületét bevonták a helyi közéletbe. Szóval, ezen a színpadon délután előbb Teodora Sandru énekelt román népzenét, utána a Rujiţe csoport román néptáncot adott elő. A Szömörce néptánccsoport moldvait és mezőségit táncolt, majd műfajváltás következett: a Tini Dance Center székelyhídi és helyi (Gumimacik, Turbo Dance, Mini Monster Dance) csoportjai léptek színpadra. A műsort az aranylakodalmasok köszöntése idejére megszakították – ezt évente a községi napok megnyitójával kötik egybe, idén gyakorlatilag ez helyettesítette a protokolláris megnyitót. Ebben az évben kilenc pár ünnepelhette egybekelésének fél évszázados fordulóját (Matak József és Jolán, Körtvélyesi László és Ilona Törő József és Erzsébet, Milian Florian és Catiţa, Ardelean Justin és Ana, Nagy Sándor és Erzsébet, Bortis Ioan és Ana, Szűcs Zsigmond és Julianna, Horváth József és Rozália), közülük 6 volt jelen az ünnepségen.

Műfajváltások
Az ünnepelteket elsőként Bara László tiszteletes köszöntötte, kifejtve: példaértékű, ahogyan két ember a szeretet jegyében ennyi évig fogja egymás kezét, hisszük, hogy Istenre tekintve járták útjukat. Mados Attila polgármester a községi napok legmeghatóbb eseményének nevezte a köszöntést, a párokat példaképül állítva a fiatalok elé. Ioan Mang, a Megyei Tanács alelnöke is gratulált az aranylakodalmasoknak, majd Szabó Ödön képviselő arról beszélt, hogy mi, fiatalabbak is igen szeretnénk megérni 50. házassági évfordulónkat. Lehetne sokszor másként tenni sokmindent, de tisztelettel, becsülettel, szeretettel áthidalhatók a gondok, tette hozzá, azt kívánva a pároknak, hogy még sokáig gyönyörködhessenek gyerekeikben, unokáikban. Az emléklapot, virágcsokrot és egy borítékot is kapott párokat köszöntötte a református egyházközség ifjainak csoportja Ghitea Angéla kántor vezetésével, illetve a már említett román csoport is. Ezek után tért vissza a színpadra a TDC, folytatva abbamaradt műsorát, ebben az sem jelentett akadályt, hogy párszor rövid áramszünet volt, mert akkor a közönség ütemes tapsa adta a ritmust. A kertbeli programot a debreceni Törköly zenekar muzsikája zárta, de persze a boros házikók is nyitva voltak még.

Eközben a focipályán…
A községi nap másik helyszíne a megszokott focipálya volt, ahol napközben 10 csapat vett részt főzőversenyen. Eredmények: bográcsos kategória – 1. Nyulászok, 2. Sógorok, 3. Bikers; babgulyás kategória – 1. Fortuna, 2. RMDSZ, 3. Interpal; egyéb kategória – 1. Kósa Sándor és csapata (a Hosszúpályiból érkezettek pacalpörköltje a vándorkupát is kiérdemelte), 2. Tirluta Florian, 3. Sörös Danika csapata. Ez eddig kilenc, a tizedik Kikelet csapat (a Dévai Szent Ferenc Alapítvány napközisei), különdíjat kaptak és a zsűrielnök Csányi Sándor gasztronómus meghívását a szeptember 10-i, 18. Szolnoki Gulyásfesztiválra. Este a focipálya színpadán helyi tehetségek címen lépett fel Drăghici Anca, Bíró Rómeó és Olivér, Ţentea Zsolt, később a Retro Band. Utóbbit megelőzte a mulatós műfaj jelese, A jó Lacibetyár, aki saját megfogalmazása szerint okleveles vőfély, betyár és gondolkodó. Jól gondolja az, aki szerint jó sokan összegyűltek a színpad előtt, de igen sokan voltak a sörsátrak alatt, vagy a vidámparkban is. Még a harcsabajszú előadó betyárkodott, amikor megérkezett a Proconsul együttes (hangszereik már korábban is a színpadon voltak), hogy koncertezzen. Utánuk még Cripto bűvészre várt a feladat, hogy elvarázsolja a nagyérdeműt, kiknek tagjaira még diszkó is várt szombatról vasárnapra virradóra."
Forrás : erdon.ro
 

2016. augusztus 27., szombat

Miért csökkent a vasárnap délutáni református istentiszteletek látogatottsága Hegyközcsatárban?

 
Hegyközcsatári református templom.Forrás :Hegyközcsatári Református Egyházközség Facebook 

Hegyközcsatári Református Egyházközség Facebook oldalán a következő felhívást olvashatjuk : 
"Az elmúlt évek során a vasárnap délutáni istentiszteletek látogatottsága jelentősen lecsökkent.Azzal a reménnyel a szívünkben, hogy egy kedvezőbb időpont és az alkalom jellegének személyesebbé tétele sokakat arra fog ösztönözni, hogy visszajöjjenek délután is az ige köré, a délutáni istentiszteleteket áthelyezzük 18 (6) órára. Az említett változás, augusztus 28-án ÚJKENYÉR ÜNNEPÉN lép érvénybe." 

Nagyon elgondolkoztatott a fenti felhívás,mert ez tapasztalható máshol is. Mi lehet az oka?Valószínű,hogy ez a folyamat már régen elkezdődött. Egyértelmű választ nem lehet adni,mert több oka lehet.Az egyik ok lehet, a templomba járó reformátusok száma csökkent.Egyik része a temetőben van, másik része elvándorolt,vagy beteg.Lehet magyarázni azzal is,hogy kevés a születések száma.A tiszteletes úr biztosan minden tőle telhetőt megtesz a gyülekezetért.Minden igyekezet ellenére tapasztalható,hogy a vallás egyre kevesebb hatással van az emberekre világszinten.Különösen a fiatal nemzedék soraiban tapasztalható ez a folyamat.1989 óta Hegyközcsatárban is érezhető,hogy egyre kevesebben járnak vasárnap templomban.Más volt a helyzet 50,vagy 100 évvel ezelőtt.Szinte kötelező volt vasárnap templomba menni délelőtt és délután.Elismeréssel kell beszélni azokról.akik rendszeresen járnak templomban.A nyugati élet hatása egyre jobban érezhető,melynek az egyik következménye lehet a templomba járás csökkenése.A fiatalok élik a maguk életét,nem hagyva helyet Istennek.Sokan a szórakozásnak,a munkának,a kényelemnek élnek.Az egyik ok lehet az is,hogy soknak az életében nem Isten az első.A régi értékek között előkelő helyet foglalt el Isten,az új értékek esetében Isten csak a második,harmadik,vagy utolsó.A mi nemzedékünk lassan átadja a helyét a következő nemzedéknek.Ez az élet természetes folyamata.Az is lehet,hogy egyik ok sem ad igazi választ.Lehet egy év múlva azt kell írjam,hogy a vasárnapi istentiszteletek látogatottsága jelentősen nőtt '

Pozsonyi kifli a hegyközi turistáknak

 
 Fotó: Szolár Éva

"Hagyománya van a hegyközpályi gyülekezeti kirándulásoknak, amely résztvevőit tekintve kiterjed a Hegyköz gyülekezeteire, sőt azon túl is. Többszöri anyaországi, illetve lengyelországi és szerbiai destinációk után, nyár végén Pozsony volt az úticél, ahová Katona János lelkipásztor vezetésével Dobogókő, Esztergom, Párkány és Révkomárom érintésével jutott el a 45 főt számláló csapat." - írja Fábián Tibor a bejegyzésében, mely a Harangszó blogjában olvasható.

"Utóbbi városban kis magyar világot szemléltünk. A Jókai múzeumtól a magyar tannyelvű Selye János Egyetemig, a várost átszövő erődtől a kilencvenes években épült Európa udvarig, a Klapka tértől az Erzsébet hídig.
Pozsony innen már csak 99 km. A jelenlegi szlovák fővárosról az első, ami eszembe jut, a magyarul beszélő turisták vegzálásáról szóló időszakos sajtóhírek. Ebben nekünk nem volt részünk, igaz magyarul szinte kizárólag csak egymás között beszélhettünk. Magyar feliratot elvétve láttunk, kivéve egy várhoz közeli utca névtábláját, melyet lakói, egy polgári egyesület, a múlt iránti tiszteletből meghagytak, valamint egy színházi feliratot.     A pár órával korábbi komáromi élmény után, - ahol a város többsége még mindig magyar ajkú, - némileg sokkhatásként érte a tájékozatlanabb turistát, hogy itt bizony „nem beszélni magyar” (bár 14 ezer magyar lakosról beszélnek a 2011-es statisztikák). A német és japán turistát ez nem zavarja, bennünket is inkább csak azért, mert a magyar történelem kitörölhetetlenül szerves része Pozsony.
    Egyébként az identitását és történelmét építő ifjú szlovák állam jó érzékkel fedezte fel és használja ki az egykor zömében magyar és német lakosságú koronázó város múltját, multikulturális történelmét, mely azonban cseppet sem köszön vissza a nemzetállami jelenben.
A történelmi belvárost a turizmus uralja. Sétahajók, turistabuszok és- autók tömkelege járja a Dunát, illetve az utcákat. Hajók hozzák a közeli Bécsből az egy délutánra átránduló osztrákokat. Csupán 105 percet jelent a hajóút a két főváros között.
Amit a szocialista közelmúlt és az azóta eltelt időszak hozzátett a városhoz, az turista szemmel nézve feledhető. Elsősorban a nagy kiterjedésű tömbháznegyedeket értem ezalatt, hiszen a rendszerváltás óta azért tetszetős üzleti negyed épült a történelmi belváros folytatásaként.
Kora délutánra már teljesen birtokba veszik a külföldiek a patinás tereket, utcákat. Ahol, ennek megfelelően nemhogy pozsonyi magyart, de szlovákot sem igen látni, hallani. A standokon, a szokásos csecsebecséken a két évtizede megalakult szlovák állam címere virít. A múlt építészeti örökségének harmóniáját sok helyen megbontja a kortárs építészet egy-egy „remekműve”. Közéjük sorolandók az „elvtársak üzeneteként / bosszújaként” az antifasiszta emlékművek, amelyek felérnek egy-egy építészeti sokkhatással, s egyben azt jelzik, Szlovákiában még nem szobortemetőben tárolják a szocializmus művészetcsúfoló jelképeit. "

Néptánctábor Biharfélegyházán

"Biharfélegyházán megkezdődött hétfőn a VIII. Partiumi Néptánctábor. A megnyitón Kelemen Zoltán polgármester köszöntötte a tábor lakóit, örömét fejezve ki, hogy újra fogadhatják a néptáncosokat falujukban, otthont adva a hagyományápoló munkának A táborban augusztus 22–26. között zajlik a hagyományőrző munka" - írja a Bihari Napló.
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com

Borsi tehetség kapta az idei Bodola Gyula-díjat

Bodola dij 2016 
Előtérben a díjazott, körülötte pedig a díjátadó résztvevői, Pásztor Sándor megyei tanácselnök, Jenei Imre, Cseke Attila, Márton Zsolt és Rácz Gál Szabolcs.Fotó:Reggeli Újság 

"Hatodik alkalommal adták át tegnap a Bihar megyei RMDSZ által életre hívott Bodola Gyula-díjat, amelyet idén a Borsi Viitorul egyik fiatal tehetsége kapta meg." - írj a Reggeli Újság.
Teljes cikk : reggeliujsag.ro

Kísérleti program a szentmártoni iskolában

kiserleti 1 
"A román kormány nemrég zöld utat adott annak a határozattervezetnek, melynek értelmében a szeptember 12-én kezdődő 2016/2017-es tanévben, ingyenes meleg ebédet vagy élelmiszercsomagokat osztanak majd az általános iskolásoknak az ország ötven tanintézményében. Tulajdonképpen egy pilótaprogramról van szó, amelyet a tanév végén kielemeznek, s ha beváltja a remélt eredményeket, jövőre az egész országra kiterjeszthetik." - írja Sz. G. T. a Reggeli Újságban.
Teljes cikk : reggeliujsag.ro

2016. augusztus 24., szerda

XIV. Szentjobbi Községi Napok

 
A Senio-Rock együttes magyar és világslágereket játszott.Fotó:Tóth Zsigmond

"A versenyek és megmérettetések jellemezték a XIV. Szentjobbi Községi Napok szombatját, emellett kóstolhattunk finom bográcsgulyást, valamint hallhattunk örökzöld slágereket is." - írja Tóth Zsigmond a Bihari Naplóban.


"Szombaton kora reggel alig száradt fel a harmat, máris birtokukba vették a sportpályát a focisták. Hat csapat nevezett be a kispályás Szentjobbi Kupára, a szervező Jaricza Lóránd, míg segítője Czaholi Péter volt. Mindenki mindenkivel alapon játszottak a csapatok, végül a kupa a községben maradt, hiszen az I. helyen Berettyócsanálos felnőtt csapata, II. helyen az ő ifjúsági csapatuk, a III. helyen Berettyófarnas csapata végzett. Nem mindennapi feladatra vállalkoztak a rendezők, amikor meghirdették szombat délutánra az autós és kerékpáros ügyességi, illetve a robikapa gyorsulási versenyt. Érdekes volt látni, amint a felnőttek autóikkal felelevenítik az autósoktatás elmaradhatatlan „poligon-tudását”, vagy éppen milyen gyorsan lehet „száguldani” a forgókapával. A biciklisversenyre nem jelentkezett senki. Minden versenyszámot díjaztak a szervezők, a legügyesebb autós az idén is Gelencsér Márton volt, második Cziger Nándor, harmadik Czaholi Péter, míg a robikapával id. Kalmár Géza haladt a leggyorsabban. Közben a sportpálya melletti, hatalmas lombozatú fák alatt főttek a finom bográcsgulyások, a település lakói „jóllakhattak” a messze szálló illatokkal. Nyolc csapat nevezett a versenybe, ám senki nem árulta el a receptjét, hiszen a verseny az verseny.  

Nem volt könnyű dolga a zsűrinek, de végül a legjobb bográcsgulyást a magyarországi Gáborján település baráti társaságának csapata nyerte Mező Gyula polgármester segédkezésével, második a Szentjobb községi Ifjúsági Szövetség csapata, míg harmadik Pityu bácsi és Putty csapata.

Senio-Rock
 
  Megjegyzendő, hogy két ügyes gyerekcsapat is benevezett a főzőversenyre: a 9. számú Szentjobbi Szent István Király Cserkész Csapat és a Szentjobbi Szent István Szociális Központ gyerekei, ők ugyan nem kaptak kupát, de nagyon finomat főztek. A nap lemenőben volt, amikor a színpadra lépett Molnár József polgármester, aki köszöntötte a résztvevőket, megköszönte a magánszemélyek, vállalkozók, és mindenki segítségét, aki bármivel hozzájárult a rendezvény sikeres megszervezéséhez. A berettyóújfalui (Magyarország) Senio-rock együttes igazi sláger-csemegével érkezett a szentjobbi színpadra, ahol három órás élő koncerttel mutatkoztak be. Közel 20 éve játszanak együtt magyar és világslágereket saját feldolgozásukban, a 60-as évektől napjainkig, ugyanakkor nagyon jó barátok is. Hobbyból zenélnek, de mindenkinek van klasszikus zeneiskolája, legtöbbjük ma is aktív munkásember, s bár elérték a nyugdíjas életkort, ma is fiatalos lendülettel mozognak a színpadon, elmondásuk szerint a zene élteti őket. A koncert után egy reggelig tartó szabadtéri diszkó következett."
Forrás:Bihari Napló/pressdisplay.com
 

Ünnepi szentmise és körmenet Szentjobbon

 
Körmenetben vonulnak az ünneplők a templomkertben.Fotó:Tóth Zsigmond

"A Szentjobb Községi Napok vasárnapja ünnepi szentmisével kezdődött a római katolikus templomban. Az új kenyér megszentelése után körmenetben vonultak a hívek a templomkertben, majd koszorúzásra került sor a templom tövében elhelyezett Szent István szobron " - írja Tóth Zsigmond a Bihari Naplóban.


"Az öreg fák árnyékában meghúzódó, és az egykori szentjobbi vár egyik bástyájára épült gyönyörű templom teljesen megtelt a gyülekezet tagjaival, illetve más felekezetű vagy más településről érkezett zarándokokkal. Jelen volt a magyarországi testvértelepülés, Szentpéterszeg község küldöttsége is Olajos Mihály polgármester vezetésével, illetve a Gáborján (Magyarország) településről érkezett, Mező Gyula polgármester által vezetett küldöttség. Az RMDSZ Bihar megyei szervezetét Cseke Attila parlamenti képviselő, Szentjobb község díszpolgára képviselte, de jelen voltak civil szervezetek, politikai pártok képviselői is. " 

Méltósággal és alázattal
Vasárnap a római katolikus hívek Nagyboldogaszszony ünnepét tartották, de minden évben az augusztus huszadikához eső legelső hétvégén szervezik meg a szentjobbi falunapokat is – ez az alkalom pedig azért is különleges, mert a település immár négy éve elnyerte a községi státuszt. Augusztus 20. Szent István ünnepe, állam- és egyházalapító királyunk tiszteletére, aki felajánlotta országát Szűz Máriának. Szent István királyunk Szent Jobbját évszázadokon át őrizték itt, e településen nagy titokban, amelyről később a nevét is kapta – erről emlékezett meg Ft. Ozsváth József székelyhídi plébános, öt kisfiú és egy kislány ministráns segédletével a szentmisén. A plébános előbb a Példabeszédek Könyvéből, azt követően Pál apostolnak az Efézusbeliekhez írt leveléből, majd a Máté Evangéliumából merítette igemagyarázatának alapját.
Szentjobbon a Nagyboldogasszony és Szent István király ünnepét mindig kellő méltósággal és alázattal ünneplik. Egy erős, hívő közösségről lévén szó az összetartás és egymás segítése a jellemző; nekünk, akik nem tartozunk e közösségbe szokatlan, de nekik megszokott, mindennapos. Az ökuménia jegyében zajló ünnepi megemlékezésen jól megfért és együtt imádkozott római katolikus, református, más felekezetű, a politikus és az egyszerű ember, magyar és román vagy más nemzetiségű, Isten hajlékában kérvén az Úr kegyelmét és áldását az ünnepségre és a mindennapi munkásnapokra.
A plébános szentmisei beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy tapasztalata szerint az emberek békétlenségben élnek egymással, ami azért nem jó, mert ez sok viszály, nézeteltérés okozója, de ha a mindennapi életünk során betartjuk államalapító Szent István királyunk azon intelmeit, amelyeket fiához, Imre herceghez intézett, hitben élünk, buzgón és tiszta szívvel imádkozunk, és jókat cselekszünk, biztosan a béke fog uralkodni közöttünk.
Újkenyér ünnepe
Azért is volt még különleges a vasárnapi szentmise, mert Újkenyér ünnepet is tartottak. A szép fonott kosarakba rakott, frissen sült kenyereket elsőként Fábián Tibor szentjobbi református lelkész áldotta meg, majd Ozsváth József plébános megszentelte azt. Az ünnepi szentmisét követően került sor a templomban őrzött Szent István ereklye tiszteletadására egy érintéssel, főhajtással vagy annak megcsókolásával, hiszen ez tiszteletet és kegyelmet közvetít – ez idő alatt régi és új énekek hangzottak el a kántor és a gyülekezet jóvoltából.

 
  A körmenet végigjárta a templomkertet, majd koszorúzásra került sor a templom tövében elhelyezett Szent István szobornál, később pedig a háborús deportáltak emlékművénél. Ez utóbbi események ismertetésére visszatérünk."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com
 

2016. augusztus 22., hétfő

XX. Diószegi Napok

"Augusztus utolsó hétvégéjén tartják meg Bihardiószegen a huszadik községi napokat, melyek idén a Zichy Bornapokkal egészülnek ki. A program: augusztus 26., péntek, 18 óra – a Bornapok megnyitója a Zichy kastély udvarán, népzene; augusztus 27., szombat, 15 – a református egyházközség ifjainak műsora; román néptánc és népzene, a Szömörce néptánccsoport műsora, a Tini Dance Center műsora, a Törköly népzenei együttes műsora; a focipályán: 10 – bográcsosfőző verseny; 16 – díjátadások; 18 – megnyitó, aranylakodalmasok köszöntése; 19 – helyi tehetségek koncertje; 20 – A jó LaciBetyár koncert; 21 – Retro Band élő koncert; 22 – Proconsul élő koncert; 23 – Cripto bűvész; szabadtéri diszkó; augusztus 28., vasárnap, 10 – focibajnokság (sportterem); 13 – motorosok felvonulása; 14 – street fight show; 18 – iskolások műsora; 19 – Nuntaşii Bihorului népi együttes; 20 – AB/ CD élő koncert; 22 – Irigy Hónaljmirigy élő nagykoncert; tűzijáték. A napi jegy felnőtteknek és 14 év feletti gyerekeknek 5 lej, 14 év alatti gyerekek 3 lej. A fesztivál ideje alatt vidámpark és vendéglátó egységek működnek. A szervezők fenntartják a műsorváltoztatás jogát!"
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com

Indiánok (is) táboroznak Nagyszántón

 

"Augusztus 14–21. közt az Ovisuli Egyesület, illetve Herman Ferenc szervezésében ottalvós indiántábornak biztosít helyszínt a nagyszántói kultúrotthon és környéke. Jól telnek a napok. Ottjártunkkor épp a Pusztai Farkasok három tagja tartott bemutatót." - írja Ciucur Losonczi Antonius a Bihari Naplóban.Ezt írja:


"Az egy dolog, és természetes, hogy főszervezőként, a nyakában orvosságos zacskót viselő, gyermekkorában az indiánkönyveket rongyosra olvasó Herman „ Nagy Medve” Ferenc rendkívül lelkes és a tábor minden pillanatát élvezi, viszont ugyanez a többi résztvevőről is elmondható. Bár többségük falusi gyermek, tehát elvileg hozzá van szokva a természetes környezethez, és nem dob egy hátast, ha meglát mondjuk egy lovat, mégis alig lehet őket „elvonszolni” a táborból, és minden bizonnyal évek múltán is szívesen fognak emlékezni arra, hogy akkor nekik sátorban kellett aludniuk. Ottjártunkkor épp a Pusztai Farkasok három tagja tartott számukra bemutatót, illetve magyarázta, hogy kell íjjal nyílvesszőt lőni, miközben egy kicsit távolabb, az egyik asztalnál honfoglalás kori tárgyak készültek. 

Egy indiántábor megszervezéséről amúgy már régóta álmodozott Herman Ferenc, s amikor ezen ötletével előállt, rögtön támogatóra lelt Pető Dalma, a nagyváradi Ovisuli Egyesület elnökének személyében, aki szintén hisz abban, hogy megfelelő összefogással sok minden elérhető, és ugyanakkor egyik nem titkolt célja, hogy tartalmas és hasznos szórakozási lehetőséget biztosítson a nyári szünidőben azon gyermekek számára, akik valamilyen oknál fogva itthon maradtak. És nem csupán elméleti szinten teszi ezt, hanem a gyakorlatban is, hiszen pénteken például üdítőket is fog vinni az egyesület nevében a táborozóknak. Bátori Géza polgármester és Kupás Tibor, a borsi Polgármesteri Hivatal kulturális mindeneTollaslabdázás, focizás, röplabdázás is szerepel a programkínálatban, nincs idejük tehát unatkozni a csatabárdot néha kiásó három indiántörzs (apacs, kajova és komancs) tagjainak, akiknek külön zászlója, vadászterülese arról gondoskodott, hogy a közigazgatásilag Borshoz tartó Nagyszántó kultúrotthona és környéke legyen a helyszín, a lurkókra pedig Pék Andrea és Balogh Emese pedagógusok is felügyelnek.
Közel a természethez
– Az indiánok kultúrája érdekes, színes, unikumte és törzsfőnöki sátra van. Ha élne, valószínűleg még Karl Mayt is megihletnék az itt átélt kalandok, talán csak egyvalaki hiányzik ahhoz, hogy teljes legyen az összkép: Old Shatterhand, Winettou fehér bőrű barátja és vértestvére... foglalja össze kérésünkre a lényeget Herman Ferenc. Tele van legendákkal, a bennünket körülvevő természetes világra épül. Horgásztak, vadásztak, táboroztak, erdőben éltek, mindent felhasználtak a túlélésük érdekében. Mindebből kiindulva úgy gondoltuk, hogy ebben a táborban a játékok mellett indián díszeket és ruhákat készítünk, úgy, hogy nem csak egymásra vigyázunk, hanem a bennünket körülvevő természetre is. Harcolunk úgymond egymással, de közben odafigyelünk arra, hogy senki és semmi meg ne sérüljön. Számháborúzunk, különböző csoportos játékokat játszunk, staféta versenyt, fogócskát, adj király katonát, kézműves-foglalkozásokat szervezünk, és teljes harci díszben vonulunk egy közeli lovardába, ahol egy egész délután eltöltünk. A gyerekek nem csak felülnek, tesznek egy kört, leszállnak a lovakról, és ennyi, hanem segítséggel játszanak is velük. Megtanulják: miért és hogyan kell megfésülni egy lovat, miért fontos a csutakolás és a patkolás vagy éppen utóbbinak a hiánya? A táborban időnként egy póniaz egyéves Szófi is- megjelenik, aki, mondanunk se kell, a gyermekek nagy kedvence."

 Forrás :Bihari Napló/pressdisplay.com


Szentjobbi Napok a héten,melyről lekéstem

 
Az államalapító Szent István-szobra Szentjobbon 

"A hét végén tartják a XIV. Szentjobbi Községi Napokat, melynek keretében ünnepi szentmisén emlékeznek meg az államalapító Szent István királyról, illetve a második világháborúban deportáltakról. " - írta a Bihari Napló a pressdisplay.com-n.Múlt időben kell írjak erről az eseményről,mert lekéstem,vasárnap késő este olvastam.Elnézést kérek a szentjobbiaktól,a programot nem írom le,majd a megjelenő cikket közlöm '

Magyar–brit-hét Kisszántón

magyar 1 

"A közelmúltban, a brit Exodus keresztyén ifjúsági szervezet részéről tíz fiatal töltött egy hetet Kisszántón. A fiatalok Nagy Britannia Ulster tartományából érkeztek. Érkezésüket Kisszántón lelkes felkészülés előzte meg, kezdve a legfontosabbnak tekinthető étkezés megszervezésétől (mely az anyukák, nagymamák s hajadonok nagyon ügyes és sikeres összefogásának valamint adakozásának eredménye), egészen a szálláshelyek kitakarításáig, a parókia és templom környékének szépítéséig, szórólapok kiosztásáig stb. is kiterjedt. A kisszántóiak mellett hadd illesse őszinte köszönet Bors Község Polgármesteri Hivatalának munkatársait is, hiszen, mint eddig is, az önkormányzat biztosította a brit lányok számára a szálláshelyet a helyi vendéglakásban, a fiúk számára  korszerű feltételeket biztosított a zuhanyzásra a helyi iskolában, illetve a vendégek rendelkezésére bocsátott egy napra egy közszállítási eszközt. A borsi Tamási Áron Mezőgazdasági és Ipari Szakképző Iskola vezetősége is óriási segítséget nyújtott azzal, hogy előkészítették azt az osztálytermet a kisszántói iskolában, ahol is a férfi vendégek megszállhattak." - írja Dr. Zabán Bálint Károly a Reggeli Újságban.A következőket olvashatjuk:

"A vendégek, a helyi református lelkész társaságában, már első nap délután körbejárták Kisszántót s szórólapokat osztogatva hívogatták a falu magyarságát a különböző eseményekre. Már első este találkoztak a helybéli magyar fiatalokkal a focipályán. A helybéli ifiklub mostani gyakorlata szerint, ők is bekapcsolódtak a labdarúgásba, métába, kötélhúzásba valamint az azt követő szabadtéri igeolvasásba és imádkozásba. Ezen együttlétekre, kettő kivételével, minden este sor került. Délelőttönként a gyermekeket várták a gyermekbibliahét alkalmaira. A gyermekbibliahét üzenete szerint, a képernyőkről jól ismert szuperhősökkel összehasonlítva, Jézus isteni hatalmát nemcsak egyes emberek életében mutathatja meg, hanem sokak életében. Sőt, Jézus jótettei után nem tűnt el a színpadról, hanem továbbra is Szentlelke által munkálkodik. S megígérte, hogy a Földre visszatér. Délutánonként a fizikai munkától sem riadtak vissza, hanem padlást, garázst, fészert stb. takarítottak, fát pakoltak (hathatós helyi segítséggel). Ugyanakkor, a helyi lelkipásztor társaságában kisszántói családokat látogattak. Utolsó előtti napon egy magyar-brit kultúrestre került sor a helyi kultúrházban. A kultúrest lenyűgöző magyar néptáncdarabokkal kezdődött, a borsi Galagonya Néptáncegyüttes jóvoltából, akiknek a jelenlétéért és táncaikért a népes közönség nagyon hálás volt. Még a brit fiatalok is őszinte csodálattal nézték a magyar táncokat! A brit fiatalok bemutatkozásukat követően ötperces ír-kelta nyelvleckét tartottak, majd ezt követte egy ceilidh (a skót kelta nyelvben)/céle (óír kelta nyelvben), azaz egy nagyobb fonóhoz hasonlítható közösségi eseményből kiragadott társastánc, melybe a magyar nézők is örömmel bekapcsolódtak. Egy kis ulster-skót stew (szarvasmarha és krumpligulyás) ízlelő után a helybéli hölgyek jóvoltából finom kalács és hűsítő várt minden résztvevőre. A vendégek utolsó napján Nagyváradra tettek látogatást, mely alkalommal a város építészeti nevezetességeit is megtekinthették, és Szabó Ödön képviselővel is megismerkedtek. A vendégek kisszántói vendégeskedése utolsó este egy éjszakába nyúló lutheri asztali beszélgetésben csúcsosodott ki, amikor is különböző őszinte kérdéseket tettek fel egymásnak s a helybéli lelkésznek Istenről, Bibliáról, Egyházról, életről, emberfajokról stb.
magyar 2
A vendégek bevallása szerint partiumi ittlétük nagyon jól telt és szeretnének újból visszatérni magyar ismerőseik közé, s létrehozott kapcsolataikat mélyíteni, bővíteni. Hiszen minden ilyen találkozó alkalmával kiderül az, hogy mindkét fél a fennlévő protestáns vallási kötelékeken túl, nem sokat vagy csak nagyon keveset tud a másik nép történelméről, kudarcairól, gondjairól, gondolkodásmódjáról és esetleges közösségi célkitűzéseiről. Mindkét félnek tehát, ezek az alkalmak lehetőséget adnak a kölcsönös tanulásra, fejlődésre és közeledésre.
„Messze jövendővel komolyan vess öszve jelenkort: Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derül” (Kölcsey Ferenc)!"
Dr. Zabán Bálint Károly
kisszántói ev. ref. lp
Forrás : reggeliujsag.ro